Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte oruç tutarken doğru ve sağlıklı beslenmenin nasıl olduğu çoğu kişi için soru işareti.

Biz de “oruç hurmayla mı, yoksa zeytinle mi açılır?” gibi kısır tartışmalara yer vermeden basit ama etkili birkaç öneriyi derledik. İşte o öneriler;

1- Sahura kalkmayı ihmal etmeyin

Gece yatmadan niyetlenip uyumak yerine mutlaka sahura kalkın. Uzayan günlerle birlikte artan aç kalma süresini daha da arttırmak metabolizma hızınızı düşürüp kilo almanıza sebep olabilir. Sahura kalktığınızda içinde yumurtanın bulunduğu bir kahvaltı menüsü sizi gün içerisinde daha tok tutacaktır. Ayrıca fazla tuzlu ve yağlı besinler su ihtiyacınızı arttıracağından sahurda kızartmalardan kaçınmaya ve yiyeceklerinizi tuz ilavesi yapmadan tüketmeye dikkat edin.

2- Sıvı alımınızı iftar ile sahur arasına yayın

Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesiyle birlikte havaların sıcaklığına bağlı olarak gün içerisindeki sıvı kaybı artmakta, vücudumuzun sıvı ve mineral dengesi bu durumdan etkilenmektedir. Bu durumun önüne bir nebze olsun geçebilmek için yaklaşık 2.5 litreyi bulacak şekilde sıvı tüketin ve bu tüketimi iftarla sahur arasına dengeli biçimde yayın. Meyve tercihinizi: Su içeriği %90’nın üzerinde olan karpuz ve çilek gibi meyvelerden yana kullanabilir, mineral kaybını dengelemek için maden suyu ya da mineralli sulardan faydalanabilirsiniz.

Not: Maden suyu ya da mineralli su önerisi, içeceklerin yüksek sodyum içeriğinden dolayı tansiyon hastası olanları kapsamamaktadır.

3- En az 1 ara öğün yapın

Orucunuzu açıp iftarınızı yaptıktan birkaç saat sonra ara öğün yapabilirsiniz. Ara öğünde tek başına karbonhidrat tüketmek yerine yanında protein de tüketmeye dikkat edin. “Karbonhidrat+protein”den oluşan ara öğününüz kan şekerinizin hızlı yükselmesini ve düşmesini önleyecektir.

Örnek ara öğün menüsü: 1 adet muz, 1 kase probiyotik yoğurt, 5-6 adet fındık ya da 2 adet ceviz içi, 1 şişe maden suyu

4- Yürüyüş yapın

Günün oruçlu olduğunuz saatlerinde spor yapmanın mümkün olmaması fiziksel aktivite yapamayacağınız anlamına gelmez. Ramazan ayı boyunca ağır sporlar yapmak yerine iftardan sonra yapacağınız 15-20 dakikalık yürüyüşleri tercih edebilirsiniz. Yürüyüş yaptığınız süre boyunca yanınızda su bulunmasına; yürüyüş öncesinde, sırasında ve sonrasında yanında bulundurduğunuz suyu tüketmeye özen gösterin.

5- Yerken acele etmeyin

Tokluk sinyallerinin mideden beyne 15-20 dakika gibi bir sürede ulaştığını, acıkma ve susama durumlarında beynin aynı bölgesinin uyarıldığını aklınızdan çıkarmayın. Özellikle iftarda yemeğinizi acele etmeden yemeniz ve su tüketmeniz olması gerekenden fazla kalori almanızı engelleyecektir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap