Futboldaki seyirci tribünden kaçarken, basketbolda  ortalama seyirci sayısının geçtiğimiz senelere göre artışı dikkat çekti.

Passolig uygulaması Süper Lig’in seyirci ortalamasını ciddi oranda düşürdü. Geçen yıl stadyumlara ortalama 13 bin 400 seyirci çeken Süper Lig takımları bu sezon adeta boş tribünlere oynadı.

2014-2015 sezonunda Süper Lig takımlarını ortalama 7 bin 500 seyirci izledi. Futbol maçlarına ilgi azalırken basketbol maçlarının seyirci sayısı artmaya başladı.

Türkiye Erkekler Basketbol Ligi’nde, ilk yarıdaki karşılaşmalarda tribünlerde toplam 385 bin 959 taraftar yer aldı. İstatistikler incelendiğinde en ilgi çekici ayrıntılardan birisi ise kesinlikle, çok mütevazi denilebilecek tesislere ve imkanlara sahip olmasına rağmen doluluk oranlarına bakıldığında başı çeken Yeşilgiresun Belediye'nin bu konudaki başarısı oldu. Giresun taraftarı takımlarına verdikleri istikrarlı destekleri ile Türkiye'de diğer kulüplere ve taraftar gruplarına örnek olabilecek bir bağlılık örneği gösterdi.

Araştırmaya göre Avrupa’da futbol seyircisi en düşük ülkelerden biri de Türkiye oldu. Süper Lig’de ortalama seyirci sayısı 7 bin 500’de kalırken, bu rakam Fransa’da 21 bini buldu. Avrupa’da en çok seyirci çeken lig ise Alman Bundesliga oldu. 

Almanya’da ortalama seyirci sayısı 43 bini aştı. İkinci sırada ise İngiltere yer aldı. İngiltere Premier Lig'de maçları stadyumdan ortalama 35 bin seyirci izledi. 3’üncü sırada yer alan İspanya’da ise ortalama seyirci sayısı 26 bin 900’ü buldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap