Paris’te düzenlenen Oscar Wilde sergisi dünyanın sayılı koleksiyoncularından Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan’ı Ömer Koç’un desteğiyle açıldı.

Dünya edebiyatının en büyük isimlerinden olan Oscar Wilde’ın 2000 yılında ölümünün 100’üncü yılında Londra’da düzenlenmek isteyen sergi finansman desteği bulunamayınca yapılamamıştı. 16 yıl sonra bu defa öldüğü Paris’te adına düzenlenen saygı sergisi ise Ömer Koç’un desteğiyle hayata geçebildi. Ömer Koç, sergiye hem koleksiyonundaki Oscar Wilde eserleriyle hem de finansal olarak destek verdi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç Türkiye’deki en büyük koleksiyoner iken, dünyada da sayılı isimler arasında yer alıyor. Öyle ki elindeki el yazması kitapları ve çini koleksiyonunun benzeri yok. Ömer Koç‘un en önemli koleksiyonu Osmanlı dönemini kapsıyor. İyi derecede Osmanlıca bilen Koç, kitapların yanı sıra fotoğraflar, tablolar, imzalar ve haritalar da topluyor. Ömer Koç, dünyanın en büyük İznik tabak ve obje koleksiyonuna da sahip.

Ömer Koç, Paris’teki sergide de sergilenen Oscar Wilde koleksiyonunun önemli bir bölümünü 2004’te satın almıştı. Koç, Londra’daki müzayede evi Sothebys‘in 2004’te satışa sunduğu 900 bin sterlin değerindeki Rick Gekoski‘ye ait Oscar Wilde koleksiyonunun yüzde 35’ini satın alarak müzayedenin ana alıcısı olmuştu. Koleksiyon, Wilde imzalı ya da ona ithafen imzalanmış kitaplar, mektuplar, fotoğraflar, mürekkep ve 104 adet kaleminden oluşuyordu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap