Nature Climate Change'de yayınlanan araştırmaya göre, son 20 yılda 10 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan sıcak hava dalgaları, önümüzdeki yıllarda daha sık yaşanmaya başlayacak. Hawaii Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarına göre, günümüzde dünyanın yüzde 30'u her sene 20 gün boyunca, ölümcül sıcak hava dalgalarına maruz kalıyor.

Atmosfere salınan sera gazları yüzünden bu rakamlar yükselecek. Eğer sera gazı salınımı artmaya devam ederse 2100 yılına gelindiğinde dünyanın yüzde 74'ü ölümcül sıcak hava dalgalarından etkilenecek.

Araştırmacılar, elde ettikleri verileri inceleyerek havanın hangi sıcaklık derecesine ve nem oranına ulaştıktan sonra ölümcül hale geldiğini tespit etti. Daha sonra bu verileri önümüzdeki yıllar için öngörülen sıcaklık nem değerleriyle eşleştiren araştırmacılar, son derece endişe verici bir tablo ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler. Sera gazının salınımı büyük ölçülerde düşürüldüğü senaryolarda bile 2100 yılına gelindiğinde dünyanın yüzde 48'i sıcak hava dalgaları ile boğuşmak zorunda kalacak.

Hawaii Üniversitesi'nde yapılan araştırmaların ışığında sera gazı salınımını hızlı bir şekilde düşürmek ve alternatif enerjilere yönelmek daha da önemli bir hal alıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap