Rusya’da yüzlerce genci intihara sürükleyerek yayılan ölümcül Blue Whale Challenge oyunu Amerika’ya da sıçradı. 

Geçtiğimiz hafta sonu ABD’nin San Antonio eyaletinde yaşayan 15 yaşındaki bir gencin intiharı üzerine ABD yetkilileri harekete geçti. Kendisini asan gencin ailesi, çocuğun bir dizi görevler sonunda intiharını sosyal medya üzerinden yayınladığını açıkladı. 

San Antonio Emniyet Müdürlüğü'nün gencin ölümüyle ilgili yazdığı rapora göre, herhangi bir meydan okumadan söz edilmemiş; ancak Gonzalez ailesi, gencin ölümünden sonraki günlerde sosyal medya üzerinden oyuna katılan arkadaşları ile iletişime geçtikten sonra gencin Blue Whale Challenge oyununu oynadığını iddia ediyor. 

Isaiah Gonzalez adındaki genç hakkında yapılan araştırmalarda herhangi bir psikolojik problem yaşamadığı saptandı. Daha lise birinci sınıf olan bu öğrencinin intiharı üzerine San Antonio’da bulunan okul yetkilileri, vakanın yayılmasını engellemek için aileler ile iletişime geçmeye başladı. 

İntihar ve sosyal medya üzerinde uzmanlaşmış pediatri psikoloğunun yaptığı açıklamaya göre, ölümcül olabilecek sosyal medya oyununun ancak anne-babanın farkındalığı ile çözülebileceğini vurguladı.

Gençleri çevrimiçi birçok hesaplar arasından daha çok Instagram, Facebook ve Snapchat üzerinden hedef alan oyun, başta müzik listesi dinlemek gibi basit görevlerden oluşsa da zamanla meydan okuma ya da şakanın dozu arttırılarak sonu intihar ile sonuçlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap