Brezilya’nın başkenti Rio De Jenerio‘da düzenlenen yaz olimpiyatları sona erdi. Olimpiyatlar için harcanan paranın büyük kısmı da, kentin altyapısını yenileyen ve geliştiren projelerde kullanıldı.

Karayolları, tren yolları, otel ve spor tesislerini kapsayan bu altyapı projeleri, kente olumlu bir katkıda bulunmuş. Fakat projeler yüzünden yaklaşık 20 bin kişi de evlerini boşaltmak zorunda kalmış.

Bir gecede evlerini terk etmeleri istendi. Direnenlere karşı güç kullanıldı, insanlar zorla evlerinden çıkartıldılar. İnsanlar Olimpiyatların bıraktığı bu korkunç mirasın etkilerini uzun yıllar hissedecekler. Robert Muggah Igarape Enstitüsü Araştırma Direktörü

Yaşanan bu durumun mağdurlarından biri de yıllardır Rio’da yaşayan Daniel Campos. 2012’de kapısına gelen polisler olimpiyat stadyumunun kuzeyindeki Curicica mahallesindeki kendi elleriyle inşa ettiği evini terk etmesini istemiş. Çünkü evi Olimpiyat sporcularının ulaşımı için inşa edilmesi planlanan Transolimpik Karayolu üzerinde bulunuyormuş.

Campos ve komşuları direnince, kent belediyesi kalmalarına izin vermiş ancak evlerinin önünden geçen kanalizasyonun üstünü açmış.

Mahalle sakinlerinin farelerden ve karafatmalardan korunmak için inşa etmek zorunda kaldığı kanalizasyon örtüsünü yasak olduğu gerekçesiyle kaldırdılar. Nehri temizleyeceklerini söylediler, ama hala temizlemediler. Daniel Campos

Belediye, bunun üzerine kanalizasyonun üzerine tehlikeli yaya geçitleri inşa etmiş. O da kanalizasyon farelerini uzak tutmak için evine kedi almak zorunda kalmış.

74 yaşındaki Enida Sousa ise bir diğer mağdur. Belediyenin, evini yıkmak ve kendisini sığınma evine yerleştirmek istediğini söylüyor. Tozdan dolayı zatürre olduğunu söyleyen Sousa’nın evi inşaat çalışmalarından zarar görmüş. Belediye yetkilileri Sousa’ya evinde kalabileceğini söylese de evindeki zararı karşılamayı reddediyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberinden derlenmiştir


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap