2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları, geçtiğimiz günlerde Rio de Janeiro’daki Maracana Stadı’nda gerçekleşen görkemli bir açılış töreniyle resmen başlamıştı.

Olimpiyatların başlamasıyla birlikte şiddetlenen hükumet karşıtı protestolar ise hala devam ediyor. Gerekçe ise ekonomik olarak oldukça zor günler geçiren Brezilya hükümetinin, olimpiyat bütçesine ciddi paralar yatırması. Brezilya’da düzenlenen olimpiyatlar için şuana kadar harcanan para toplam 4.58 Milyar Dolar olarak açıklandı. Üstelik planlanan bütçenin %51’i aşılmış durumda.

Bu miktarlar Brezilya için oldukça kritik olsa da, önceki yıllarla karşılaştırdığımızda aslında çok da yüksek olmadığını görüyoruz. En son 2014 yılında Rusya’da gerçekleşen kış olimpiyatlarının ev sahibi şehri Sochi’de 21.89 Milyar Dolar, bir önceki Londra Olimpiyatları’nda ise 14.96 Milyar Dolar harcanmıştı.

Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak oldukça masraflı ama bir o kadar da geri dönüşü olan bir durum. Buna rağmen dünya genelindeki Olimpiyat karşıtlığı yadsınamaz bir gerçek. Hatta geçtiğimiz yıl; Almanya-Hamburg halkı, şehirlerinin olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için koyduğu adaylık kararına “hayır” demek için oy kullandı.

1992 yılından bu yana Olimpiyatlara en sahipliği yapan şehirlerin bütçesine aşağıdaki infografikten ulaşabilirsiniz;

Infographic: The Massive Costs Behind The Olympic Games | Statista


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap