Bilim insanları okyanusların derinliklerinde nükleer santrallere 4000 yıldan fazla yetecek uranyum madenleri bulunduğunu düşünüyor.

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 4.5 milyar galon uranyumun okyanusların derinliklerinde bulunduğunu söyleyip, gelişen teknoloji ile birlikte bu nükleer yakıtın çıkarılabileceğine inandıklarını belirttiler.

Nükleer enerjinin karbon emisyonunu azalttığı ve daha ucuza daha etkili bir enerji olduğu tüm bilim insanlarının kabul ettiği bir gerçek olmasına rağmen, uranyum çıkarılması ve işlenmesi konusundaki gelişmeler çok yavaş devam ediyor. Bunun nedeni ise uranyumun çok küçük miktarlarının bile çok zararlı olması ve çıkarılmasının uzun zaman alması olarak gösteriliyor.

Maddeyi daha kolay ve hızlı biçimde çıkarabilmek için yeni malzemeler üzerinde çalışan bilim insanları, Amidoxime adlı kimyasal maddeyi geliştirdi. Bu kimyasal ile kaplanan aletlerin su altında daha etkili bir şekilde çalıştığını söyleyen otoriteler, bu kaplamanın 3 kat daha etkili olduğunu belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap