İyi bir eğitim hayatı elbette daha kaliteli ve başarılı yaşamın ön koşullarındandır; ancak okulunuz size iş hayatının gerçekleriyle ilgili pek bir şey vermez. Bu bir MBA programı dahi olsa.

İş hayatında başarılı olmak ise girişimci yönünüzü geliştirmenize bağlıdır. İşte, sizi daha iyi bir girişimci yapacak, okullarda öğretilmeyen 5 ders;

İnatçı olun

Okulda öğrenemeyeceğiniz şeylerin başında 100 denemenin 98’inin başarısız olacağıdır. 100 denemeden sadece 2 tanesinin başarılı olmalı ihtimali vardır. Bu nedenle gerekirse yüzlerce kez denemekten çekinmeyin.

İnsan yönetimini öğrenin

Okul eğitimi yaratıcılığa daha çok önem vermeli. Örneğin şirketiniz ayda 15.000 lira kazanıyor diyelim. Peki ayda 150.000 lira kazandığınızda ne yapacaksınız? Geleceği düşünmek, geleceğe hazırlanmak için size yardımcı olur. Yani okulda kazandığınız bilgilerle geleceğe yönelik detaylı planlar yapmanız pek olası değildir. Bu bakımdan satranç oynamak yararlı olabilir.

Okul eğitimi, insan yönetimine de daha çok önem vermelidir. Kimse insan yönetimi konusunda uzman olarak doğmaz. Girişimci olarak insanları ikna edebiliyor olmanız lazım. İnsanların davranışlarını iyi okuyabilmeli ve sıkı insanlarla çalışabilmelisiniz. Bu da ancak insan yönetimi konusunda kendinizi geliştirirseniz mümkün olur.

Muhasebeye hakim olun

Para akışı, para yönetimi gibi konular bence ilkokulda öğretilmelidir. Ancak borç yönetimi ve neden borçlanmamak gerektiği bırakın ilkokulu, üniversitede bile öğretilmiyor. Nasıl yatırım yapmak gerektiği konularına da değinilmiyor. İşte bu nedenle sokaktan çevirdiğiniz 100 kişiden 95’inin borcu var.

Kendi kendinizin patronu olun

Okulda kimseye kendi kendinin patronu olması öğretilmiyor. Girişimci adaylarına zaman yönetimi konusunda uzmanlaşmalarını, güçlü oldukları alanları yoğunlaşmalarını, zayıf oldukları alanda yardım istemelerini ve iş dünyasında duayen bir isimden tavsiye almalarını öneririz.

Asla pes etmeyin

Pes etmemeyi okulda değil; ancak gerçek hayatta düşe kalka öğrenenebilirsiniz. Ne olursa olsun, asla pes etmeyin. Başarılı olacağınıza yüzde yüz inanın ve bu süreçte karşınıza çıkan pürüzleri yok etmeye çalışın.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap