Ofisin en sevilen çalışanısınız ve bunun farkında bile değil misiniz? Bunu anlamak çok kolay değildir. Özellikle de müdürünüz çalışanlarını övmeyi seven biri değilse…

Ofisin “star çalışanı” olup olmadığınızı gösteren çok kesin bazı işaretler vardır:

1. İş arkadaşlarınızla iyi geçiniyorsunuz

Ofiste olmanız sadece insanlara mutluluk vermekle kalmıyor, bu aynı zamanda sizi harika bir takım oyuncusu yapıyor.

2. Dürüstsünüz

İyi patronlar doğru ve dürüst çalışanları severler. Patronunuza ve iş arkadaşlarınıza karşı hep samimisiniz. Sorunlu organizasyonlarda dürüstlük pek işe yaramayabilir hatta başınızı belaya bile sokar. Ancak güçlü, etikleri olan ve dürüstlüğü şiar edinmiş bir şirket için aranılan insansınız.

3. Yerinizde duramıyorsunuz

Bir noktadan sonra hepimiz azla yetinmeyi kabulleniriz. Ancak bir “star çalışan” asla azla yetinmez. Sürekli yeni şeyler öğrenirsiniz  ve daha iyi iş çıkarma adına çabalarsınız. Tez canlısınız ve hep kendinizi geliştirmenin yolunu arıyorsunuz.

4. Sorumluluk alıyorsunuz

Daha önce de belirtildiği gibi sorunlu ofislerde bu özellik dezavantajınıza olabilir. Ancak düzgün bir patronunuz varsa sorumluluk almanız ve güvenilir biri olmanız artı hanenize yazılır.

5. Güven telkin ediyorsunuz

Gösterişli değilsiniz ama saat gibisiniz. Bir şeyi yapacağınızı söylediğinizde her zaman doğru şekilde yapıyorsunuz. Güvenilir ve mertsiniz. Bu nedenle önemli projelerin aranan insanısınız.

6. Diğerlerine akıl hocalığı yapıyorsunuz

Diğer çalışanlar kılavuzluğunuza ihtiyaç duyuyorsa, harika bir çalışan olduğunuzdan emin olabilirsiniz. İşinizde o kadar iyisiniz ki diğerlerinin de başarılı olmasına yardım ediyorsunuz.

7. Sizden istenmeden işleri hallediyorsunuz

İş yapmak için talep gelmesini beklemiyorsunuz. Sorunu bulup bir çözüm yaratıyorsunuz.

8. Ne düşündüğünüzü açıkça söylüyorsunuz

Etkili iletişimciler genellikle en iyi çalışanlardır. Sorunları içinize atmıyorsunuz ve kendinizi açıkça ifade edebiliyorsunuz. Bu önemli bir yetenektir.

9. Başladığınız işi bitiriyorsunuz

Sabırlı olmadıktan sonra istekli olmak ve yaratıcılık hiçbir işe yaramaz.

10. Zayıf yönlerinizi biliyorsunuz

En iyi çalışanlar kibirli olmadan kendilerine güvenirler. Eksik yönleriniz olduğunu bilip bunların üzerine gidiyorsunuz. Çalışarak açığınızı kapamaya çalışıyorsunuz.

Bonus: Aşırıya kaçmıyorsunuz

En iyi çalışanlar, çok çalışan ancak kendini tüketmeyenlerdir. Zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı önemsiyorsunuz. Bu nedenle çok çalışmak adına kendinize işkence etmiyorsunuz. Bunu yapmanız çok önemli aksi taktirde uzun dönemde etkinizi kaybedip bitkin düşebilirsiniz.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap