İnsanoğlunun aklındaki en büyük soru atalarımızın da kendine sorduğu soru olan "acaba gelecek nasıl olacak?" sorusudur. Bu soruya şimdiye dek yazarlardan tutun da gazeteciler, bilim insanları ve politikacılar gibi birçok meslek grubu da belli öngörüleri zaman zaman dile getirdiği görülüyor.

İnternet sitelerinde de yüzlerce yorum ve içerik var bu konuyla ilgili ama bunlar bir kaç cümleden öteye geçemediği gibi sadece yorum şeklinde kalıyor. Ama bazıları var ki belli başlı başarılara imza atmış ve yapılan yorumları ve öngörüleri aştıktan sonra neredeyse gerçekleşmiş. Bu isimlerden birisi şu anda Google'de çalışan ve yapay zeka gelecek ile ilgili kitapları olan Ray Kurzweil.

Ray Kurzweil fütürist bir yazar, yapay zekanın insanoğlunun zekasını aşması olarak bilinen “teknolojik teklik” olayının yakın bir gelecek olan 2045 yılında gerçekleşeceğini öngörüyor. İşin korkutan kısmı ise bu öngörü 28 yıl sonra gerçekleşeceği öngörülürken günümüzdeki ilerlemeler ile gerçekten olacak gibi durması. Kurzweil’in öngörüleri ise sadece bununla sınırlı değil elbette. Önümüzdeki yüzyılda karşılaşmamız muhtemel 7 teknolojik gelişme;

Her yerde Wi-Fi olacak

2017 yılına gelmiş olmamıza rağmen birçok ülkede ve insanların yoğun olduğu alanlarda ücretsiz veya ücretli Wi-Fi alanları var. Bu öngörüde ise 2019 yılında dünyanın heryerinden istediğimiz anda kablosuz internete ulaşabileceğimiz ve bu internetin giysilerimize gömülmüş dahi olacağı öngörülüyor.  

Göktaşları bizi öldürmeyecek

Dinozorları yeryüzünden silen, insanlığın hayatını ve devamlılığını riske atan göktaşları bizi yakın gelecekte etkileyemeyecek bile çünkü göktaşları bize çarpmadan biz onları gelişmiş teknolojilerimiz sayesinde Dünya'ya çarpmadan parçalayacağız. 

Sanal gerçeklik ile evden çalışacağız

Sanal gerçekliğin günümüzde çok büyük atılımlar yaptığı bilinmektedir. Günümüzde zaten "Home Ofis" kavramına aşinayız. Yakın gelecekte ise bu bir rutin haline gelerek insanların evlerinden işlerini halletmelerine ve ofis kavraımının hayatımızdan çıkmasına neden olacak. Bu bakılan açıya göre olumlu ya da olumsuz olarak yorumlanabilir.

Hastalıklar tarihe karışıyor

2020'li yıllarda Parkinson, Alzheimer, inme gibi nörolojik hastalıklarda beyni onarmanın yollarını keşfedeceğiz ki başladık bile. Nanorobot teknolojisinin de gelişmesiyle halihazırdaki tıbbi tedavilerden daha hızlı ve hedefe yönelik adımlar atılacak. Sonuç insanlık hastalıkları kolaylıkla aşabilecek duruma gelecek, belkide hiç hastalanmayacak! 

Sanal gerçeklik= Gerçek gerçeklik

Geldik yine 2020’li yıllara. 2020 de gerçek ve sanal arasındaki çizgi o kadar incelecek ki bu korkutucu seviyede olacak. İnsanlar gerçek mi sanal mı ayrımından dolayı yeni yollar arayışına girecek. Hong Konglu bir erkeğin ünlü oyuncu Scarlett Johansson’a benzeyen bir robot yapmak için 18 ay ve 50 bin dolar harcaması belki de işlerin nereye kadar gidebileceğinin en güzel örneği. Bu esinlenme sanırım “Lucy” filminden kaynaklanıyor.

Bilgisayarlar insanlardan daha akıllı olacak

2029 yılında Turing testini aşacak olan bilgisayarlar, yapay zeka formuyla beraber insanlardan daha üstün özelliklere sahip olacaklar. Bu bilgisayarların sınırlarının insan beynin sınırlarını aşacağının adeta bir kanıtı.

İnsanlar makineleşecek

2029 lu yıllarda Nazım Hikmet’in “makineleşmek istiyorum” dileği 100 yıl sonra yerine gelecek gibi duruyor. İnsanların beyinleri elektronik yapıların içerisine yerleştirilecek ve insanlar etten kemikten değil de yongalardan oluşacak.

Kaynak: inverse 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap