Kadınlar günde ortalama 8 saat ve 39 dakika çalışıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun, OECD’nin 29 ülkedeki çalışmalarını baz alan Cinsiyet Ayrımı Raporuna göre; erkekler görece daha erken paydos ediyor ve ortalama 7 saat 47 dakikayla günü bitiriyor.

Raporda belirtildiğine göre; “Birçok toplumda, kadınlar iş gücüne katılmış olsa da, ev işleri gibi diğer iş yükünün de sorumluluğunu üzerlerine alıyorlar”.
Bu durum, çalışan kadınların annelik ile profesyonel yaşam arasında çift vardiyalı yükümlülüklerinin çocuk başına %4 maaş kesintisine mal olduğu anlamına geliyor. 29 OECD ülkesi arasında kadın ve erkeğin maaşsız yaptığı işler arasındaki fark en az İsveç’te görülürken, en fazla ise Türkiye’de kendini gösteriyor.

Doğum izni, esnek çalışma saatleri ve düşük maliyetli, yüksek kaliteli çocuk bakım olanaklarına erişim kadın ve erkek arasındaki hem iş yerinde hem de evde görülen bu ayrımı en aza indirgeyebilir. Örneğin, İsveç’te, yeni ebeveyn olan çiftler 480 gün işten ayrılma hakkına sahip, üstelik bunun 90 günü babaya ayrılıyor.

Ancak, her ne kadar kökleşmiş bir algı olarak erkek ailenin geçimini sağlayan kadın ise ev işlerinden sorumlu birey olarak görülse de, elde edilen tablo durumun ülkeden ülkeye farklar gösterdiğini kanıtlar nitelikte.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap