ABD yeni başkanını seçiyor. Donald Trump mı, Hillary Clinton mu? Bu sorunun cevabını Amerikalılar kadar bütün dünya merak ediyor. İç ve dış politikada yaptığı hatalar ile yoğun eleştiriler alan mevcut Başkan Barack Obama’nın iki döneminin ekonomik karnesi ise oldukça başarılı. İşte George W. Bush’tan ekonomik krizi devralan Obama’nın sekiz yıllık karnesi:

71 aydır ekonomi büyüyor

Ekonomiyi küresel krizde devralan Barack Obama, Reagan döneminden bu yana en iyi toparlanmayı sağladı. Ekonomi aralıksız olarak tam 71 aydır büyüme rakamı yakaladı.

İstihdam yaratmada Amerikan tarihinin en iyisi

İş yaratma konusunda büyük kampanyalar yapan Obama, ABD tarihinin en uzun soluklu istihdam sürecini yarattı. Ülkede 68 aydır yeni iş yaratılıyor ve işsizlik geriliyor.

İşsizlik yüzde 10.1’den 4.9’a düştü

2009’da ABD ekonomisi işsizlik rakamı yüzde 10.1 düzeyindeydi. Obama’nın başkanlığı döneminde bu rakam 2016 itibarıyla yüzde 4.9’a kadar geriledi.

Borsada hızlı yükseliş

Obama döneminde piyasalarda ortalama yıllık büyüme yüzde 11.8 oldu. Bu rakamla Obama borsalardaki performans olarak ABD tarihinin üçüncü en iyi başkanı oldu.

Bütçe açığını üçte iki azalttı

Bütçede 2009’da 1.4 trilyon dolarlık bir açık devralan Obama, o tarihten bu yana bütçedeki delik üçte iki oranında azaldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap