Silikon Vadisi denilince akla ilk olarak Facebook ve Google gelebilir. Ancak daha niceleri Silikon Vadisi’nde kendine bir yer edinip dünyaya ismini duyurmayı başardı. Fotoğraf depolama sitesi olan Shutterstock’un kurucusu Jon Oringer da bu isimlerden birisi ve kendisi Silikon Vadisi’nin ilk milyarderi olarak tanınıyor.

Shutterstock öncesinde 10 kadar şirket daha kuran Jon, fotoğraf depolama sitesiyle yakaladı ve adını duyurdu.

Bugün 70 milyondan fazla stok fotoğraf, vektör, video ve müzik barındıran Shutterstock öncesinde Jon Oringer, fotoğrafçılık hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını söylüyor.

New York sokaklarında dolaşıp teker teker fotoğraf çekti

Jon Oringer’in Shutterstock fikrinden önce, internet tarayıcılarında istenmeyen pencerelerin açılmasını önleyen bir uygulama üzerinde çalışıyordu. 2003 yılına geldiğinde ise fotoğraf depolama sitesi fikrinin aklına nasıl geldiğini şu şekilde anlatıyor; “O dönemde yazılım geliştiriyor ve insanlara aboneliklerini yeniletmeye çalışıyordum. E-postalarım için genel amaçlı görsellere ihtiyacım vardı ve bu tarz görselleri toplamanın ne kadar zor olduğunu fark ettim,” diyor.

Herhangi bir fotoğraf geçmişi bulunmamasına rağmen Jon Oringer, bir fotoğraf makinesi satın almış ve Craigslist gibi sitelere konu olan konu mankeni için ilan vermiş. En büyük sermayesi olan fotoğraf makinesiyle New York sokaklarında dolanmaya başlamış ve birçoğumuzun ilgisini çekmeyen basit, sıradan olan her şeyin fotoğrafını çekmiş.

Elinde bir fotoğraf makinesiyle sıradan şeyleri fotoğraflayan Oringer, ilk yıl 30 binden fazla fotoğrafı Shutterstock sitesine yüklemiş. Buraya müşteri çekmek içinse Google Reklamlar servisine ilan vermiş. Bu şekilde başlayan hikayesinin dönüm noktası ise fotoğraf taleplerine cevap vermekte zorlandığı sıralarda ortaya çıkıyor.

shutterstock

Kendi yağından kavrularak zirveye çıkan Jon Oringer; ilk başta fotoğraf çekmek, internet sitesini tasarlamak ve telefonlara cevap vermek gibi işleri hep kendi yapmış. İşi büyütme aşaması geldiğinde ise tahmin ettiğinizin aksine bir fotoğrafçıyla değil, mühendisle çalışmayı tercih etmiş.

Şimdilerde ise Shutterstock, 150’den fazla ülkede 750 binden fazla kullanıcıya fotoğraf satışı yapan bir depolama sitesi haline geldi. Şu anda 1,35 milyar dolarlık bir serveti buluyor. 2012 yılının Ekim ayında borsaya açılan Shutterstock’un % 55’ten daha fazla hissesi Jon Oringer’de bulunuyor ve buradan yıllık 1 milyar doları geçen bir gelir elde ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap