Güney Koreli teknoloji devi Samsung Electronics, patlama riski bulunduğu için geri toplattığı Note 7 modeli nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Son olarak Note 7 ile uçağa binilmemesi yönünde gelen uluslararası çağrıdan sonra, sorun şirkete maddi olarak da zarar vermeye başladı.

Skandaldan sonra Samsung’un hisseleri yüzde 7 geriledi ve Güney Koreli dev şirketin hisse değeri iki aydan daha fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüş şirketin piyasa değerinin 14 milyar dolardan fazla düşmesine neden oldu. Şirketin piyasa değerinin düşmesinde, yatırımcıların son gelişmelerden etkilenip ellerindeki hisseleri satmaları etkili oldu.

Samsung, pazar payı açısında dünyanın en büyük teknoloji şirketi olarak kabul ediliyor.

Üçüncü çeyrek operasyonlarına etki etmesi bekleniyor

Note 7 krizinin şirkete maddi zararlarının devam etmesi bekleniyor. CNBC kanalına konuşan, yatırım danışmanlığı şirketi HI Investment & Securities şirketinin analistlerinden Myung Sub Song, bu krizin Samsung’un üçüncü çeyrek operasyon kârını 900 milyon dolara yakın eritmesini beklediğini dile getirdi.

Uzmanlar Note 7’nin daha önce planlanan 12-15 milyonluk ürün satışından 6 milyon ürüne düşmesini beklediklerini de belirtiyor.

“Güvenlik önceliktir” açıklaması

Samsung, tüketicilerin Note 7 endişelerini gidermek için resmi bir açıklama yaptı. Şirketten yapılan açıklamada, “Şirket olarak bir numaralı önceliğimiz müşterilerimizin güvenliğidir. Kullanıcılarımızdan Galaxy Note 7’lerini hemen kapatmalarını ve bir an önce değişime getirmelerini rica ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Açıklamanın altında Samsung’un Başkanı DJ Koh’un imzası dikkat çekti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap