Zaman zaman hepimiz nostaljik düşüncelere dalabiliyoruz. Bazı nesneler, renkler veya kokular aracılığıyla nostaljik düşüncelerimizi canlandırabiliyoruz.

Nostaljik düşünce aslında sandığınızdan daha iyi bir şey. Özlenen anıları hatırlatan nostaljik düşünceler, kendimizi psikolojik olarak rahat hissetmemizi sağlıyor.

ABD’nin Virginia Üniversitesi’nden ve İngiltere’nin Southampton Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma da bunu kanıtlıyor. Araştırmaya göre kendimizi nostaljik hissetmemizi sağlayan kokular duyduğumuzda, ruh halimiz daha iyi oluyor ve hayata karşı daha optimistik bakıyoruz. Ayrıca kişisel güvenimiz artıyor ve hayatımızın daha anlamlı olduğunu düşünüyor, çevremizdekilerle aramızdaki bağın daha güçlü olduğunu fark ediyoruz.

Yalnızlığı unutturuyor

Araştırmadan elde edilen bu sonuçlar, hastane odaları gibi insanların kendilerini yalnız hissettikleri mekanlarda nostaljik duyguların uyandırılması için fırsatlar yaratılmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Nostaljik olduğumuzda, yalnızlığı çağrıştıran duygularımız azalıyor. Böyle zamanlarda kendimizi nostaljik hissetmemizi sağlayacak tek bir fotoğraf karesi bile işe yarayabiliyor. Araştırma ayrıca, grupça yapılan etkinlikleri hatırlayıp nostaljik düşüncelere daldığımızda, ilişkiler ve grup iletişimimizin de güçlendiğini ortaya koyuyor.

nostalji

Nostaljik düşünceleri desteklemek için fotoğrafların yanı sıra müziğin gücünden de faydalanmak mümkün. Araştırma, kendimizi nostaljik hissetmemizi sağlayacak bir müzik duyduğumuzda, aynı zamanda kendimizi daha sıcak, ısınmış hissettiğimizi gösteriyor. Nostaljik hissetmek aynı zamanda yaratıcı düşünceyi de destekliyor.

Para harcamaya meylediyoruz

Nostaljik hissettiğiniz zamanlarda dikkat etmeniz gereken tek şey, cüzdanınız! Araştırmaya göre nostaljik duygularımız yoğunlaştığında, kesenin ağzını açıp daha fazla para harcamaya meyilli oluyoruz. Bu yüzden kendinizi nostaljik hissettiğiniz günlerde alışverişi erteleyebilirsiniz.

Hayatınıza biraz nostaljik düşünce ekleyin. Alışverişe çıkmadığınız sürece nostaljik hissettiğiniz günlerin kıymetini bilin ve tadını çıkarın.

Kaynak: Psychology Today


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap