Yarım asırı aşkın süredir mezarlığı kapalı tutulan ve yeni cenaze kesinlikle kabul etmeyen Norveç'in Longyarbyön kasabasında ölmek yasak.

Kuzey Yarım Küre'nin 78. paraleli üzerinde bulunan, ölmenin yasak olduğu kasaba Longyarbyön, Norveç'in kuzey sahilindeki Svalbard takım adalarının birinin üstünde. Bir dağın eteğinde bulunan kasabada yaklaşık 1500 kişi yaşıyor.

Eğer bu kasabada çok ağır bir hastalığa yakalanırsanız hemen kasabadan götürülüyor ve ömrünüzün son günlerini ülkenin başka bir kasabasında geçiriyorsunuz. 

Ani bir şekilde ölmeniz de durumu pek değiştirmiyor; zira ne olursa olsun kasaba mezarlığına gömülmek kesinlikle yasak. Bu durumda da cenazeniz başka bir kasabaya gönderilip orada defnediliyor.

Yasağın sebebine gelince kasabanın aşırı soğuk olması ve buna bağlı olarak cesetlerin üstünden yıllar geçse de bozulmaması, ana sebebi oluşturuyor. Hiç bir defarmasyona uğramayan cesetler bazı virüsleri de barındırıyor. Kasabada ölmek, aslında tam da bu sebepten yasak. Yasağın başlangıç hikayesi ise şöyle:

Kasabaya yıllar önce gelen bilim insanları mezarlıktaki bozulmayan cesetlerden birini incelediğinde bir virüse rastlıyor. Daha sonra geçmiş yıllarda kasabanın neredeyse yarısını öldüren salgın virüsüyle karşılaştırıldığında aynı virüs olduğunu görüyorlar. Bir daha benzer bir durum yaşanmaması için de ölü bedenler asla kasabaya gömülmüyor.

Ayrıca kasabanın bu konu hakkında kendi arasında bir esprisi var. Kasabada insandan sonra en fazla popülasyona sahip olan canlı kutup ayısı olduğu için kasabalılar, gençlere kutup ayısına karşı kendilerini nasıl savunacaklarını öğretiyorlar. Anlatılanlara göre bir kutup ayısı ağzını şapırdatırsa kesinlikle saldıracaktır. Kasabalıların ayı saldırısı için ise ilginç bir taktikleri var: "Ayıya kasabada ölmenin yasak olduğunu hatırlat! Belki hukuka saygısı vardır."


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap