Norveç'te, "sahalarda görmek istediğimiz türden hareketler"den biri meydana geldi. Norveç Futbol Federasyonu yetkililerinin açıkladığına göre, bundan sonra kadın ve erkek milli takım oyuncuları aynı maaşı alacak.

Norveç Kadın Futbol Milli Takımı'nda oynayanların maaşı neredeyse ikiye katlanarak 3.1 milyon Norveç kronundan (1.39 milyon TL), 6 milyon Norveç kronuna (2.7 milyon TL) çıkacak. Yeni ortaya çıkan rakamların içinde, Norveç Erkek Milli Takımı'nın reklam gelirlerinden elde ettiği 550 bin Norveç kronunu (247.06 TL) kadın oyunculara ödemesi de var.

Kadın Milli Takımı'ndan Caroline Graham Hansen, konuyla ilgili Instagram hesabından bir açıklama yaptı:

"Bu belki sizin için ufak bir şey, maaşlarınıza çok bir etkisi bile olmayacak; ancak bu bizim için, sporumuz için, erkeklerle aynı şeyi yaptıkları halde daha az maaş alan bütün kadın sporcular için çok şey ifade ediyor. Eşit maaşın gerekliliğini göstermeniz, benim ağlamak istememe yol açıyor. Hepinize sarılmak istiyorum. Bu adımı kadın sporcular için attığınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Eşitliği göstererek ve bize yardım ederek, hayallerimizin peşinden koşmamızı daha da kolaylaştırdınız. #eşitoyun #eşitmaaş"


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap