Son dönemde Avrupa Birliği’nin İrlanda’daki faaliyetlerine yönelik 19 milyar dolar ek vergi ödemesi kararı verdiği Apple’a bir kötü haber de Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz’den geldi. Stiglitz bu kararın cezalandırıcı ya da adaletsiz olmadığını söyledi.

CNBC kanalına özel açıklamalar yapan dünyanın en bilinen ekonomistlerinden Stiglitz, Avrupa Birliği’nin İrlanda’nın Apple’ın vergi kolaylıklarından yararlanmasına izin vermesinin hesabını sormasının haklı bir durum olduğunu belirtti.

Stiglitz, Avrupa Komisyonu’nun aldığı kararı “adil bir uyarı” olarak değerlendirdi.

Nobelli ekonomist, “Buradaki temel nokta Apple’ın açık bir biçimde vergi ödemekten kaçmasıdır ve bunu da ‘dürüst’ olmayan bir yöntemle gerçekleştirmiştir. Burada Apple İrlanda hükümetiyle de işbirliğiyle hareket etmiştir ve elde ettiği para, kar ve milyarlarca dolarlık geliri sanki bir İrlandalı şirket üzerinden elde edilmiş gibi göstermiştir. Bu şekilde de yabancı bir şirket olarak ödemesi gereken vergiden kaçmıştır. Buna neredesinden bakarsanız bakın vergi kaçırmadan başka bir şey diyemezsiniz” şeklinde konuştu.

İrlanda’da ne oldu?

Avrupa Komisyonu, Apple‘ın Avrupa’daki satışlarından ödemesi gerekenden vergi miktarından çok daha azını ödediğine karar vermişti.

BBC’nin haberine göre Komisyon, şirketin Avrupa merkezinin bulunduğu İrlanda‘da, Apple‘dan geçmişe dönük tahsil edilmesi gereken vergi miktarının ise 13 milyar euro olduğunu açıkladı. Komisyon, üç yıldır devam eden soruşturması sonunda Amerikalı teknoloji devinin İrlanda hükümetinden aldığı vergi teşviklerinin yasadışı olduğu sonucuna vardı.

AB Komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager, üye ülkelerin ‘seçtikleri şirketlere’ vergi ayrıcalıkları sağlayamayacaklarını, bunun AB mevzuatına aykırı olduğunu söyledi.

Vesgater, ”Komisyon’un soruşturması İrlanda’nın Apple’a yasadışı vergi kolaylıkları sağladığını, böylece diğer şirketlerin ödediklerinden çok daha az vergi ödemesinin önünü açtığını ortaya koydu” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap