Dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösterilen Nobel Edebiyat Ödülü‘nün bu yılki sahibi Bob Dylan‘a ulaşılamıyor. Konuyla ilgili açıklamada da bulunmayan Dylan‘ın 10 Aralık’ta düzenlenecek törene gidip gitmeyeceği de henüz belli değil.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından 1901 yılından beri verilen Nobel Edebiyat Ödülü‘ne ilk defa, bu yıl bir şarkıcı layık görüldü. Ancak Nobel Komitesi bu kararından pişman gibi görünüyor. Ödülün bu seneki sahibi Türk asıllı Amerikalı şarkıcı Bob Dylan konuyla ilgili Twitter veya herhangi bir mecradan açıklama yapmadığı gibi komitenin kendisine ulaşma çabalarına da kayıtsız kalıyor. 75 yaşındaki şarkıcı, ödülünü almak için 10 Aralık’ta düzenlenecek törene de gidip gitmeyeceğini bildirmedi.

8 milyon İsveç kronu (yaklaşık 3 milyon TL) değerindeki para ödülünün de sahibi olan Dylan‘a ulaşamadıklarını ifade eden İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu;

Biz sakin bir şekilde oturup bekliyoruz. Bob Dylan’ın gelebileceği hissi içindeyim. Bu yanıldığım bir his olabilir tabii ki… Eğer gelmezse can sıkıcı olur. Ancak bu durumda da ödül kendisinin ve biz bu andan sonra şu yada bu şekilde sorumluluk alamayız. Eğer gelmek istemiyorsa gelmez. Her koşulda büyük bir şölen olacak.

Cuma günü sahnedeydi

Ödüle layık görüldüğünün açıklanmasından bir gün sonra, 14  Ekim Cuma günü, Desert Trip Festival kapsamında sahne alan Bob Dylan, Nobel ödülüne hiç değinmedi. Dylan‘ın ardından sahneye çıkan Rolling Stones grubu solisti Mick Jagger ise şunları söyledi;

Bu muhteşem konser için Bob Dylan’a teşekkür etmek istiyorum. Daha önce hiç Nobel ödüllü biriyle aynı sahneyi paylaşmamıştık. Bob, bizim Walt Whitman’ımız.

Nobel komitesi, Dylan‘ın Amerikan şarkı kültüründe yeni bir şiirsel anlatım yarattığı için ödüle layık görüldüğü açıklamıştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap