İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen ve dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösterilen Nobel Edebiyat Ödülü‘nün bu yılki sahibi Türk asıllı Amerikalı şarkıcı Bob Dylan oldu.

Nobel komitesi tarafından açıklamada Dylan‘ın, “Amerikan şarkı kültüründe yeni bir şiirsel anlatım yarattığı için” ödüle layık görüldüğü belirtildi.

8 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 3 milyon TL) değerindeki para ödülünün de sahibi olan Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanan ilk şarkıcı olarak da adını Nobel tarihine yazdırdı.

Türk asıllı olduğunu  otobiyografisiyle duyurdu

Dünyaca ünlü şarkıcı 2004 yılında yayınlanan Chronicles adlı otobiyografisinde Türk asıllı olduğunu yazmıştı. Dylan otobiyografisinde, soyadı Kırgız olan büyükannesinin atalarının İstanbul‘dan Kağızman‘a, oradan da Trabzon ve Odesa‘ya göç ettiğini anlatmıştı.

1901 yılında verilmeye başlanan ödülün ilk sahibi Fransız  Sully Prudhomme olmuştu. Türk edebiyatçı Orhan Pamuk ise 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’e layık görülmüştü. Geçtiğimiz yıl ise Türk Profesör Aziz Sancar, Kimya dalında Nobel Ödülü’ne sahip olmuştu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap