Nissan CEO’su Carlos Ghosn yeni nesil Leaf elektrik arabalarında yapay zeka olarak NASA’dan destek alacağını açıkladı.

Las Vegas’ta gerçekleşen CES teknoloji fuarında, açıklama yapan Nissan’ın CEO’su Carlos Ghosn, ikinci nesil elektrikli araba Leaf’in yapay zekasında önemli yenilikler yapacağını duyurdu. İlk olarak yeni nesil araçların yakın bir zamanda görücüye çıkarılacağını söyleyen Ghosn, ikinci jenerasyon elektrikli aracın fiyatı hakkında bilgi vermedi.

Nissan CEO, Carlos Ghosn elektrikli araba Leaf ile ilgili önemli açıklamalar yaptı

Duyurulan bilgilere göre, Nissan’ın yeni aracı Leaf’in otonom sürüş sistemlerinde ise ProPilot adını verdiği bir sürüş teknolojisi kullanacak. Kamera odaklı bir sistem geliştiren ProPilot şirketin otonom sürüş teknolojilerinde fonksiyonel çözümler üretmek istiyor. Buna ek olarak Nissan, Seamless Autonomous Mobility (SAM) sistemi adını verdiği bir teknoloji de duyurdu. Bu teknolojiyi ise NASA kaynaklı bir teknolojiden elde eden Nissan, SAM’i yapay zeka konusunda bir numara yapmak istiyor.

Nissan’ın açıklamasına göre SAM, şehir içinde sokaklarda gezerken interaktif bir platform sunuyor. Bu da sürücülerin aracın denetiminde daha az çaba harcayarak kontrol sahibi olabileceği yönünde yorumlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap