Nikola Tesla diğer bilim insanlarının aksine , insanlık tarihindeki en yaratıcı ve üretken beyne sahip kişilerden biri. İlerleyen yaşına rağmen, üzerinde çalıştığı yaratıcılık gerektiren projelerde enerjik ve konsantre davranışlar sergilemiştir. Peki Tesla başarı ve zekasını nasıl korudu? 1933 yılında, 77 yaşında iken verdiği bir röportajda, Tesla hayatı hakkında ipuçları vermiştir.

Tesla, hayata iyi bir başlangıç yapmanın önemine inanmakta ve gençken bile sağlıklı bir yaşam için gereken alışkanlıkları sürdürmenin gerekli olduğunu savunuyor.

“İleriki yaşlarda sahip olduğumuz beden ve zihin sağlığı, yalnızca gençliğimizi nasıl geçirdiğimize bağlıdır” ifadesini kullanan Tesla, kendi dayanıklılık ve canlılığını da gençken erdemli bir hayat geçirmiş olmasına bağlıyor.

Tesla’nın erdemli duruşu, kendisinin tutku ve isteklerini kontrol altına alabilmesinden kaynaklanmaktadır ve bu doğrultuda hayallerini gerçekleştirmek amacıyla ölene kadar çalışmaya devam etmiştir. Tesla hayatı boyunca isteklerine ulaşmak için, yaşamını düzene sokmuş ve yapmak istediklerini planlı bir biçimde yapmıştır.

Tesla, hayat felsefesini birkaç cümle ile özetliyor: “Hiç tatil yapmak, çalışmalarıma ara vermek istemedim, eğer insanlar mizaçlarına uygun bir iş (hayat) seçerlerse, mutlulukları kendiliğinden ve ölçülemez derece artar.”

Tesla yeme alışkanlıkları için, “Gereğinden fazla ve yanlış yiyecek, içecek tüketiyoruz. Gereğinden fazla yemek, vücutta toksik maddelerin birikimine neden oluyor ve bunların vücuttan uzaklaştırılması mümkün olmuyor” diyor.

Tesla’nın beslenme düzeni nasıldı?

Tesla, mide sağlığını korumak için bol miktarda su ve süt tüketirdi.

Tesla beslenme tarzı hakkında “Bize hizmet eden vücudumuza neden taşıyabileceğinden fazla yük yüklüyoruz? Ben günde 2 öğün yiyorum ve asitli gıdalardan kaçınıyorum. Neredeyse herkes, bezelye, fasulye gibi ürik asit içeren gıdalar tüketirken, ben ölçülü bir biçimde, taze sebze, balık ve et tüketiyorum. Balık, beyin sağlığı için en iyi besinlerden biri olarak kabul edilir fakat içeriğindeki çok miktardaki fosfor nedeniyle kuvvetli asit reaksiyonlarına neden olur. Asidi de ise, yaşlılık ile mücadele açısından şu ana kadarki en kötü düşmandır.” diyor.

Tesla çok nadir et tükettiğini 1935 yılında verdiği farklı röportajlarda belirtmiştir. “Bütün uyarıcı maddelerden uzak duruyorum, aslında etten de uzak duruyorum. Bence; yüzyıl içinde, kahve, çay ve tütün artık moda olmaktan çıkacak. Fakat alkol hala kullanılıyor olacak, alkol bir uyarıcı değil fakat gerçek anlamda bir yaşam iksiri.”

Tesla’nın oldukça fazla patates yediği de bilinmektedir. Patates için; “Patates mükemmel bir sebzedir ve günde en az bir kere tüketilmelidir. İçeriğinde vücudun nötralizasyonunu sağlayan değerli mineral tuzları bulunmaktadır” demiştir.

Tesla, egzersiz yapmanın önemini de vurgulamıştır. Hergün 8 yada 10 mil yürüdüğünü ve zamanı olduğu sürece vasıta kullanmak yerine yürümeyi tercih ettiğini söylemiştir.  Ayrıca günlük olarak öncelikle ılık duş almanın, ardından ise daha uzun süre soğuk duş almanın önemini de vurgulamaktadır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap