Barcelona’nın Brezilyalı yıldızı Neymar, 222 milyon avro bonservis karşılığında PSG’ye transfer oldu. Böylece, 25 yaşındaki yıldız, futbol tarihinin en pahalısı olarak kayıtlara geçti.

Fransız ekibi Paris Saint- Germain (PSG), Barcelona’nın Brezilyalı yıldızı Neymar’ı 222 milyon avro bonservis bedeliyle renklerine bağladı. Ancak tarihin en pahalısı olarak kayıtlara geçen transferdeki rakamlar sadece bununla sınırlı değil. Fransız ekibinin yıldız oyuncuya 100 milyon avro imza parası ve yıllık net 30 milyon avrp maaş ödeyeceği belirtiliyor.

Böylece, Fransız ekibine 5 yıl imza attığı belirtilen yıldız oyuncunun PSG’ye toplam maliyeti, 472 milyon avroyu (1.9 milyar TL) bulacak. Öte yandan aynı zamanda Digiturk’ün de patronu olan PSG’nin sahibi Katarlı işadamı Nasser Al-Khealifi’nin, Neymar’ı ikna etmek için, paranın yanı sıra 1 villa, 3 lüks araç, 1 özel jet ve bazı otellerinden hisse de önerdiği öne sürülmüştü.

Öte yandan Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yer aldığı İSO 500’de ise Neymar satışı 107’nci sırada yer alıyor. İSO 500’de 106’ncı sıradaki Tat Gıda’nın satış gelirleri 925 milyon TL, 107’nci sıradaki Egemer Elektrik Üretim AŞ’nin satış gelirleri ise 919 milyon lira düzeyinde.

Neymar, 928 milyon TL olan bonservis değeri ile 413 şirketin yer aldığı Borsa İstanbul’da 313 şirketi geride bırakıyor. Brezilyalı yıldızın değeri 101’inci sıradan borsaya girecek kadar yüksek.

Türkiye Süper Lig’inin 3’te 1’i

Neymar’a ödenen 222 milyon euro bonservis ücreti, 524 futbolcunun top koşturduğu Türkiye Süper Ligi’ndeki futbolcuların toplam değerinin de nerdeyse 3’te 1’i düzeyinde. Transfermarkt.com sitesinin verilerine göre, Süper Lig’deki 524 futbolcunun toplam değeri 764 milyon euro. Bu da Neymar’a ödenen bonservis ücretinin sadece 3.4 katı. Brezilyalı yıldızın PSG’ye 5 yıllık toplam maliyeti olan 472 milyon euroya bakıldığında ise Süper Lig’deki futbolcuların toplamı Neymar’ın iki katı bile etmiyor.

Neymar 222 milyon euroluk bonservis bedeli ile neredeyse Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’deki toplam futbolcuların piyasa değerini yakalıyor. Üç büyüklerin futbolcularının toplam piyasa değeri 267 milyon euro ile Neymar’ın bonservisinden sadece 45 milyon euro daha fazla.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap