New York City bugün Times Meydanı, Central Park’ı ve gökdelenleriyle çoğumuzun gitmek istediği yerler listesinde bulunuyor.

Bundan yaklaşık 20 bin yıl önce, Buz Devri’nde, bir kilometre kalınlıkta buz tabakasıyla kaplı bölge şimdi 8.5 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Haritalar, resimler ve tarihsel fotoğraflarla New York’un geçmişinde gezintiye çıkarak ‘Big Apple’ı daha iyi tanıyabilirsiniz.

1624 yılında Hollanda New York bölgesini tamamiyle kolonileştirmeye karar verir. Bir sene sonra ise bugünün Manhattan’ını o günün ise New Amsterdam’ını inşa etmeye başlarlar.

Hollandalı koloninin başındaki isim General Peter Minuit bölgeyi oradaki Lenape adındaki Amerikan yerlilerinden yaklaşık bin dolar karşılığında almayı başarmış.

1664 yılında York Dükü onuruna bölgenin adı New York City olarak değiştirildi.

1785 yılında New York City Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkenti oldu. 1790 yılında ise New York en büyük Amerikan şehri olan Philadelphia’yı geçmeyi başardı.

1870 ve 1915 yılları arasında New York’un popülasyonu üçe katlandı. Bu sürede New York’ta yaşayan insanların sayısı 1.5 milyondan 5 milyona yükseldi.

1900 yılında çekilen fotoğrafta, İtalyan göçmenler alışveriş yaparken görülüyor.

İnsanların rahatça yaşaması için altyapı çalışmalarını hızlandıran New York’ta Manhattan Köprüsü yapılırken.

Empire State Binası 1931


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap