Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız “Bu ilçenin neredeyse tamamı Amerika’ya göç etti” haberimizde detaylıca bahsettiğimiz Giresun‘un Yağlıdere ilçesindeki Amerika‘ya göç hareketliliği, meyvelerini vermeye devam ediyor.

Kolektif bir şekilde yurt dışı açılımları gerçekleştiren Giresunlular, şimdi de takdire şayan bir şekilde girilmesi oldukça zor olan New York Polis Teşkilatı’na birer birer katılıyor.

Bu zamana kadar 6 Giresunlunun görev yaptığı teşkilattaki Giresunlu polis sayısı, en son polis memuru Egemen Aydın’ın da katılımıyla 7’ye yükselmiş durumda. Teşkilatta bulunan Türklerin ise çoğu Giresunlulardan oluşuyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teşkilatı ziyaret ederken

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teşkilatı ziyaret ederken

New York Polis Akademi Okulu‘nda halen iki Giresunlu gencin daha okuduğu ve 8 Giresunlunun da polis olabilmek için teşkilata müracaat ettiği belirtiliyor.

Bütün bunlara öncülük eden kişi ise teşkilata yıllar önce giren Giresunlu kadın polis memuru Dilek Kahveci‘ymiş. Verdiği bir röportajında ise durumu şöyle anlatıyor;

Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgede çalışıyorum. Özellikle çalıştığım şehirde Giresunlu hemşehrilerimin olması ben çok mutlu ediyor. Çalıştığım bölgede çok Giresunlu var; her gün onlarla karşılaşıyorum. Türklere ve Giresunlulara her konuda yardımcı olmaya çalışıyorum. Zaman zaman kendimi Giresun’da gibi hissediyorum. Türk olarak Amerika’da polis olmanın bir takım zorlukları var. Polisliği severek yapıyorum, bir Giresunlu olarak New York Eyaletinde polislik yapmak bana gurur veriyor; ayrıca Giresunlu olmaktan çok mutluyum. Dilek Kahveci New York Polis Teşkilatı'nda Polis Memuru

New York Polis Teşkilatı Toplum Koordinatörü görevini sürdüren Erhan Yıldırım; Türk gençlerinin Polis olmaları konusunda yönlendirici olduğu, teşkilatta 80 civarı Türk kökenli polisin görev yaptığını ve önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artacağını belirtiyor.

New York Polis Teşkilatı'nın İstanbul'daki terör saldırıları adına düzenlediği anma etkinliği

New York Polis Teşkilatı’nın İstanbul’daki terör saldırıları adına düzenlediği anma etkinliği

Polis teşkilatındaki Türkler, aynı zamanda Türkiye’de yaşanan toplumsal olaylar için Times Meydanı‘nda New York Polis Teşkilatı tarafından düzenlenen anma törenlerine de öncülük ediyor.

Bundan sonra Giresunluların Amerika’daki başka hangi kuruma daha kolektif bir şekilde akım edeceği merak konusu. ?


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap