Samsung, Volkswagen, General Motors gibi dünya devlerinden sonra Nestle de bir geri çağırma gerçekleştiriyor. Nestle, ‘Drumstick’ isimli dondurmasını listeriya bakterisi taşıdığı şüphesiyle tüm dünyada marketlerden geri çekme kararı aldı.

Şirket Kaliforniya‘ya bağlı Bakersfield kentindeki fabrikada üretim bandında yapılan testlerde bir ekipmanda bakteriye rastlanması sonucunda bu kararı aldı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) şu ana kadar kimsede listeriya bakterisi görülmediğini bildirdi.

Şirketin önlem amaçlı aldığı geri çekme kararını 31 Ağustos ile 17 Eylül arasında üretilen ürünleri kapsıyor. FDA’nın internet sitesinde bakteriden etkilenmiş olabileceği tahmin edilen ürünlerin barkod numaraları da yer alıyor.

Yapılan iç testlerde fark edilen problem nedeniyle Nestle, müşterilerine bu dondurmayı tüketmemeleri uyarısında bulunurken, ürünü aldıkları yere geri götürmelerini ya da müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelerini istedi.

listeria-nestle

Listeriya ölümcül olabilir

Listeriya, özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölüme sebebiyet verebilen bir bakteri.

Bakteri; yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı , kas ağrısı, ishal gibi semptomlarla kendini gösteriyor. ABD’de her yıl bin 600 kişi listeriya nedeniyle ağır rahatsızlık geçirirken, bu vakaların yüzde 16’sı ölümle sonuçlanıyor.

Daha önce de ürününü marketlerden geri çekmişti

Geçen sene şirket yine listeriya bakterisine rastlanılması nedeniyle ‘Blue Bell’ isimli dondurmayı raflardan toplattırmıştı. Kansas eyaletinde 3 kişinin ölmesi, diğer 4 eyalette ise 10 kişinin hastanelik olmasıyla şirket büyük bir kriz yaşamıştı.

Ancak Nestle bu kez yaşanan olayın daha farklı olduğunu şu nedenleri öne sürerek belirtiyor;

  1. Henüz hastalanan kimse olmadı.
  2. Lİsteriya dondurmanın kendisinde değil sadece üretim ekipmanında görüldü.
  3. Sadece bir üretim bandı bakteriden etkilendi.
  4. Sadece tek bir fabrikamız bakteriden etkilendi.
  5. Olayı kendi yaptığımız testlerle fark ettik ve önlem amacıyla ürünlerimizi geri çağırdık.

Kaynak: CNN


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap