İnsanların burun yapısı farklı uluslarda değişiklik gösterirken, kişiden kişiye bile bir çok farklı varyasyon olabiliyor. Örneğin; Burun kanadı denilen nasal alarlar Batı Afrikalılarda daha genişken, Avrupalılarda daha dardır.

Penn State Üniversitesi’nde antropolog olan Mark D. Shriver, 12 yıl boyunca insanların burunlarının evrimden önce benzer anatomik yapıda olduğunu düşündüğünden dolayı şu anki farklılaşmaların nedenini araştırdı.

Birçok bilim insanı tarafından farklılaşmanın nedeni genetik olarak gösterilse de Shriver‘e göre aynı toplumdaki insanların benzer genetik dizilime sahip olmasına rağmen farklı burun yapılarının olması genetikten başka faktörlerin etkili olduğunu gösteriyor.

Shriver; Kuzey Avrupalı, Güney Asyalı, Doğu Asyalı ve Batı Afrikalı olmak üzere 2.637 kişiden 10.000’i üstenden veri toplayıp bu kişilerin burunlarını multiple kameralar yardımıyla 3D olarak görüntüledi.

Shriver araştırmalarının sonucunda bu farklılığın genetikle açıklanamayacağını, doğal seleksiyonun sonucu olarak farklı ekolojik koşullardan, farklı iklimlerden insanların hayatta kalabilmesi için gerekli olan adaptasyondan kaynaklandığını belirtti.

Bu adaptasyonun sebebi ise burunun asıl görevlerinden biri olan, solunan havanın nemini uygun hale getirerek akciğere göndermesi olarak gösteriliyor. Yani nem, burun yapısını şekillendiriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap