Bilim insanlarının evreni anlamak için gerçekleştirdikleri araştırmalar, teknolojinin sunmuş olduğu imkanlar sayesinde daha farklı boyutlar kazanmaya devam ediyor.

NASA‘nın planları arasında bulunan, Mars‘a yolculuk çalışmaları için roket teknolojilerinin geliştirilmesi aşaması sırasında oldukça farklı bir proje hayata geçirildi.

Venüs‘ün Dünya‘ya daha yakın olması, gezegen üzerine bir yolculuk gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği sorularının boy göstermesine neden oldu. Mars yolculuğu için ekipman geliştirme aşamaları sırasında NASA tarafından geliştirilen bilgisayar çipi, Venüs’ün sıcak atmosferinde bile çalışabiliyor ve bu da Venüs’e yolculuk adına önemli bir adım anlamına geliyor.

NASA’nın geliştirdiği işlemci, tıpkı Venüs’te olduğu gibi, hiçbir soğutma sistemine ihtiyaç duymadan yüksek ısılarda çalışmaya devam ediyor. Yüksek ısılarda gerçekleştirilen test aşamalarından oldukça başarılı bir şekilde geçmeyi başaran işlemci gezegen keşifleri için oldukça umut verici bir proje olmayı başardı.

1982’de yollanan aracın ise gezegendeki koşullara sadece 2 saat boyunca dayanabildiği belirtiliyor. NASA, 2023 yılında Venüs’e bir uzay aracı yollamayı planlıyor ve bu aracın başarılı bir şekilde oraya ulaşıp bazı veriler toplayabilmesi için 400 dereceyi aşan sıcaklıklara dayanması gerekiyor.

NASA tarafından hızla devam ettirilen çalışmalardan olumlu sonuçlar alınırsa 2023 yılına kadar Venüs‘le alakalı daha önce duymadığımız bilgileri edinmemiz mümkün olacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap