Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi‘nin (NASA) tarafından yapılan ve bilim insanlarının “zaman makinesi” olarak adlandırdıkları James Webb Uzay Teleskobu‘nun test çalışmaları başlıyor.

NASA‘nın Hubble Uzay Teleskobu‘nun yerini alması için geliştirdiği James Webb Uzay Teleskobu‘nun “zaman makinesi” olarak anılmasının sebebi; yıldızlardan gelen ışıklar, ışık hızıyla (saniyede 300.000 km) yayıldığı için yıldızlara bakarken aslında geçmişe bakıyor olmamız.

Test aşamalarının tamamlanmasının ardından 2018 yılında göreve başlaması planlanan “zaman makinesi” sahip olduğu teknoloji sayesinde evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan Büyük Patlama’dan (Big Bang) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek. 6,5 metre uzunluğundaki teleskop, Dünya’dan yaklaşık 1.6 milyon kilometre uzaklıktaki yörüngeye yerleştirilecek.

8.8 milyar dolara mal olan James Webb Uzay Teleskobu, Hubble‘a kıyasla uzayda daha detaylı incelemeler yapabilecek. Hatta Dünya dışında bir yaşam olup olmadığını keşfedebileceğine inanılıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap