NASA, yeni duyurduğu uzay görevi dahilinde yeni bir asteroid üzerinde madencilik çalışmalarına başlamak istiyor. Değerli metallerin bulunduğu asteroide ulaşmak isteyen NASA’nın önüne bu konuda birçok problem de çıkıyor. Fakat asteroidin içerdiği metal oranı madencilik sektörünü tamamen değiştirecek nitelikte.

Asteroidin içerisinde Platin, iridyum ve renyum gibi dünyada pek çok kullanım alanı olan metallerin değerinin yaklaşık 10 kentilyon dolar olduğu belirtiliyor. Yani 10 trilyon doların 1 milyon katı. Bu sayı 78 trilyon dolarlık küresel ekonomik hacminden katbekat fazla.

16 Psyche adındaki asteroide gitmek şu aşamada NASA’nın planları arasında bulunmuyor. NASA’nın bu görevi 2023 yılında başlatması planlanıyordu fakat asteroidin getirileri göz önünde bulundurulunca 2022’ye çekildi.

Henüz uzay madenciliği teori aşamasında. Teknolojik açıdan alınması gereken çok yol var ancak metallerin çıkarılabilmesi durumunda dahi asıl problem Dünya'ya lojistiğinin nasıl gerçekleşeceği. Zira belirtilen ölçekte bir metal yığınını uzaydan Dünya topraklarına taşıyacak ve güvenli bir şekilde inmesini sağlayacak altyapı bulunmuyor.

NASA'nın projedeki lider bilim insanı ve Arizona Eyalet Üniversitesi Uzay Keşifleri direktörü Lindy Elkins-Tanton, 16 Psyche için sadece 'ilginç bir cisim' demekle yetindi. Israrlar sonrasındaysa "Büyük metal yığınları çıkarıp getirsek bile ne olacak ki?" yorumunda bulundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap