NASA, Space Launch System adındaki yeni mega roketinde kullanılacak olan RS-25 motorunun denemesini uzaya ateşleme yaparak gerçekleştirdi.

NASA mühendisleri Mississippi'deki Stennis Space Center'de yeni motoru bir test standının içine yerleştirdiler ve SLS roketini uzaya yollayacak olan motorların dördünden üçünü ateşlediler.

RS-25 motorlarının eski modelleri 2011 yılında emekli edilene kadar uzay mekikleri için yeterli itiş gücünü sağlayarak değerlerini kanıtlamıştı. Mekikler motorlardan üçünü kullanırken, SLS roketi dört adet itici roket ve roketlerin yanlarına sabitlenen itiş arttırıcılarla hareket edecek ve 8.8 milyon poundluk itiş gücü ortaya çıkmış olacak. NASA'nın açıklamasına göre, yeni roket "dünyanın en kuvvetli roketi" olacak.

Aşırı derecede ısınmış gazlar motor boşluklarından ses hızının 13 katı kadar büyük süratlerde çıkış yapıyor. Sıvı hidrojen enjektörün hemen üzerindeki ateşleme odasında sıvı oksijen ile buluşarak inanılmaz kuvvetli yanış hızı ortaya çıkartıyor.

SLS'nin ilk test uçuşu 2019 yılına kadar yapılmayacak bu yüzden roket, 9 adet Merlin motoruyla desteklenen ve bu sene içerisinde şimdiye kadar 9 adet başarılı görev uçuşuna çıkmış olan SpaceX'in Falcon 9'u kadar ilgi çekmiyor olabilir.

Bu kadar kuvvetli, 500 saniyeyi bulan bir test patlamasıyla NASA, uzayla alakalı topluluklara hala roket işinde kendisinin de olduğunu ve Mars'a kendi görevini gerçekleştireceğini hatırlatmış gibi gözüküyor.

Kaynak: Inverse


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap