NASA Jet Ateşleme biriminin yeni bir çalışması olası bir süpervolkan patlaması Dünya'daki yaşam üzerinde yıldızlararası bir karşılaşmadan daha büyük bir tehdit oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki gibi bir süpervolkanın patlaması global kültürlerarası sistemlerin ve ekonomik sistemlerin çöküşüne sebep olabilir ve gezegen çapında milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine yol açabilir. NASA bilim insanları böyle bir doğa olayının tam olarak ne zaman gerçekleşebileceğini bilmeseler de önlem olarak kullanılabilecek işlemlerin hazırlıklarına başladılar. Bunlardan birisi de bahsi geçen süpervolkanın magma odacığına uzanan bir delik açarak soğumasını sağlamak.

Olası bir süpervolkan patlamasının sonuçları dehşete düşürücü olabilse de böyle bir afetin bu sene içerisinde gerçekleşme olasılığının 730 binde 1 olduğunu bilmek belki dünya sakinlerini rahatlatabilir. Olası bir patlamanın yalnızca birazcık lav akışı ile sonuçlanması da ihtimaller arasında bulunsa bile NASA bilim insanları işi şansa bırakmayarak problem oluşmadan önce mücadeleye hazırlık yapmak istiyor.

Çevreleyen kayada kırık ve çatlaklar yaratıp bir patlamaya sebep olmamak adına NASA bilim insanları süpervolkanı alttan delmeyi tartışmaya açtı. Böyle bir planın gerçekleşmesi 3.5 milyar dolar civarı bir bedel ile sağlanabilirken devlet yetkilileri bu plana bir harcamadan daha çok yatırım gözüyle bakıyor. Bunun sebebi ise işlem sırasında çıkacak ısıyı saklayarak temiz enerjiye çevirebilme ihtimalinin bulunması.

Kaynak: Inhabitat


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap