Maliye Bakanı Naci Ağbal,”Önümüzdeki günlerde yayınlanacak Bakanlar Kurulu kararıyla gelecek süper teşvik, ciddi imkanlar getirecek” dedi.

NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Naci Ağbal, dün ve bugün piyasada meydana gelen hareketin nedenini global gelişmeler ve ekonomik datalar üzerinden okumak gerektiğini söyledi.

Maliye Bakanı’nın konuşmasından öne çıkanlar;

Büyüme hedefinde revizyon

Orta Vadeli Program’ın piyasalar üzerinde olumlu etki yaptığını düşünüyoruz. 2016 için büyüme hedefini yüzde 3,2’ye çektik. 2017’de büyüme hedefini yüzde 4,4 olarak belirledik. Üçüncü çeyreğe ilişkin önemli ölçüde aşağı yönlü riskler var. Yüzde 3,2 ihtiyatlı bir tahmin, daha yukarı gelebilir.

2017’de turizmde hızlı bir toparlanma bekliyoruz. Gelecek yıl ihracatın büyümeye katkısı artacak. Büyümeyi asıl destekleyen kamu değil, tüketim kanalı. Kalıcı büyümenin arkasında yapısal reformlar var.

2017 bütçesinde hedefler

2017 yılında açık yüzde 1,7’ye düşecek. Son 4-5 yılda yüzde 2’nin altında bütçe açığını yakaladık. Eğitim ve sağlık yatırımlarına daha fazla kaynak ayıracağız. 2017 yılı adeta yatırımlar yılı olacak. Bütçe açığı diğer ülkelerden daha olumlu.

Kamuda tasarruf yapacağız

Onun için 2017 yılında kamuya alacağımız personel sayısında 2016’ya göre bir azaltıma gideceğiz. Ben bunu inşallah bütçe toplantısında daha detaylı bir şekilde anlatacağım. Ama 2017 ve sonraki yıllar personel harcamalarında rasyonalizasyona gideceğimiz, tasarrufa gideceğimiz yıllar olacak. Cari harcamaları da aşağı çekeceğiz.

Yeniden yapılandırmada 13 milyar liraya ulaşıldı

Önümüzdeki günlerde bir Bakanlar Kurulu kararı daha yayınlanacak, süper teşvik ile ciddi imkalar getireceğiz. Vergide yapılandırma başvurusu için şu ana 13 milyar TL gibi bir rakam söz konusu, artarak devam ediyor. Vatandaşlara sesleniyorum. 31 Ekim’e kadar başvurun.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap