İnternet yayıncılığı ve yüksek reklam masraflarına teslim bayrağını çeken bir diğer basın efsanesi Rolling Stone oldu. 50 yıldır politikacılardan pop yıldızlarına kadar binlerce ismi sayfalarına taşıyan derginin yüzde 49’u Asyalı milyarder Kuok Khoon Hong‘un 28 yaşındaki oğlu Kuok Meng Ru‘ya satıldı.

Kuok Meng Ru‘nun bir yıl önce kurduğu ve müzisyenler ve hayranlarını bir araya getiren BandLab Technologies tarafından satın alınan Rolling Stone’un dünyanın yarısının yaşadığı Asya’daki nüfuzunun artması öncelikli hedefler arasında.

Efsane derginin satışı yaklaşık 1,5 yıl önce sıcak bir New York yazında başladı. Rolling Stone‘un kurucusu ve sahibi Jann Wenner’ın bir yıl sonra tahtını bırakacağı 26 yaşındaki oğlu Gus Wenner ve Kuok Meng Ru, ortak bir arkadaş vasıtasıyla bir araya geldi. İkilinin gitar ve Bob Dylan hayranlığı, kendi dijital platformlarını yönetiyor olmaları, müzik tarihinin en önemli imzalarından birinin de ilk adımı oldu.

Hâlen “US Weekly” ve “Men’s Journal”ın sahibi olan Wenner Media’nın dijital stratejisini geliştirmek isteyen Gus Wenner ve BandLab Technologies’i bir adım öteye taşıma isteyen Kuok Meng Ru için Rolling Stone aradıkları ortak paydaydı. 15 ay boyunca denizaşırı devam eden görüşmeler sonunda anlaşma sağlandı.

22 milyonu dijital olmak üzere ayda 65 milyon kişiye ulaşan Rolling Stone‘un 18 milyona yakın takipçisi var. Hayatına 1967’de bir depoda başlayan dergi, Avustralya, Endonezya ve Japonya’nın da olduğu 12 farklı baskıya sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap