Her birimiz, dünyada geçirdiğimiz süre içinde tüm duygularımızı paylaşabilecek birinin hayali günleri geçirir, bu özlemi ile planlarımızı yaparız.

İç güdülerin çoğu zaman düşünceleri bastırdığı bu ruh hali, çoğu insana da riskli gelir. İlişkilerden de bu nedenle kaçınır.

Çevremize baktığımızda derine indiğimiz takdirde ilişkilerin çoğunda birtakım sorunlar yaşandığını fark ederiz. Böyle bir bakış açısı, bizi de ilişki kurmaktan çekinenlerin yanına koymaya başlar.

Minho Üniversitesi‘nden Psikolog Sara Rego ve ekibine göre bu tür durumlarda hem erkek hem kadınlar “batık maliyet etkisi” denen şeye yakalanıyorlar.

Rego’nun ekibi tarafından yayınlanan son makaleye göre batık maliyet etkisi genellikle insanların icraat ve mutluluktan yoksun olmalarına rağmen zamanlarını, paralarını ve enerjilerini romantik ilişkilere harcamaktan kaçınmaları nedeniyle ortaya çıkıyor.

Peki nedir bu “batık maliyet etkisi”?

Psikoloji’de batık maliyet etkisi, “parasını verdim bari boşuna gitmesin” mantığıyla eş düşen bir mantığın yarattığı etkiden yola çıkıyor. Böyle bir düşünceye sahip olan kişiler, ilişkilerini bir yatırım olarak görüyor ve ona göre hareket ediyorlar.

Araştırmacılar bu durumu ele alarak; zaman, çaba ve paradan oluşan üç ayrı faktörü çiftler üzerinde sorguladı. Ayrıca bir dördüncü grup kategorisi de açan bilim insanları, bu kategoriye evliliği 10 yılı geçmiş çiftleri koydu. Araştırmalar sonucunda çiftlerin çabayı yüzde 25 önemsediği gözlenirken, parayı yüzde 35 daha önemsedikleri saptandı.

Araştırmacılar bu araştırma ile ilişkilerde yatırımın öneminin çok daha iyi bir şekilde kavrandığını ifade ediyor. Başka bir deyişle para değişen dünyada ilişkiler romantik statüden çıkıp, daha gerçekçi bir kategoriye geçmeye başlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap