Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker,Türkiye’nin Pladis’in çikolata üssü olacağını ve Türkiye’ye 5 milyar TL yatırım yapılacağını açıkladı. Ülker “Yatırımlarda Türkiye bir tarafa global bir tarafa” dedi.

Önce dünyanın en ünlü çikolata markası Godiva’yı, ardından dünyanın ikinci büyük bisküvi üreticisi United Biscuts’i alan Yıldız Holding, kısa bir süre önce global şirket Pladis’i kurdu.

Murat Ülker, Pladis CEO’su Cem Karakaş ile şirketin hedeflerini Pladis’in Londra ofisinde buluştuğu gazetecilere anlattı.

İşte Pladis‘in hedefleri;

  • Bizim 10 yönetim bölgemiz var. Geçen seneki ajandama baktım da 17 ülke gezmişim, 400 küsür saat uçmuşum. Ama ben memleketimi özlüyorum. Ülker ailesinin gözü daima dünyada oldu. Sektörümüzde dünya markası olmanın yolu ise küresel yatırımlardan geçiyor.
  • Pladis’i niçin kurduk? Babamın açtığı yoldan “dünya lideri şirket” hayalini gerçekleştirmek için. Bizim dünyaya açılmamızın da Türkiye’nin olumlu imajına müsbet katkısı olduğunu düşünüyorum.
  • Dünyanın her yerinde bulunan tüm şirketlerimiz ve varlıklarımızın sahibi Türkiye’de yerleşik Ülker ailesi. Yani tüm bunlar aslında bir Türk şirketi.
  • Yıldız Holding olarak ‘50 bin kişilik bir aileyiz’ demiştim. Dolaylı olarak bir milyona yakın kişinin sorumluluğunu taşıyoruz. Yıl sonuna kadar ailemize 4,500 yeni çalışanımız daha katılmış olacak. İstihdam artıyor.
  • Yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz. Bu sene toplam 1.5 milyar TL bir yatırım hedefimiz vardı. Bunun 770 milyonunu Türkiye için kullanıyoruz. Yani ülkemize, Türkiye’mize yaptığımız yıllık yatırım tutarı her sene tüm dünyanın geri kalanına yapılan yatırıma eşdeğerdir.
  • Pladis, yıl sonuna kadar yüzde 15’lik büyüme hedefini tutturacak. Büyüyen şirkete yatırım yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye’yi Pladis’in çikolata üssü olarak görüyoruz. 2021 yılına kadar. Türkiye’deki fabrikalara 5 milyar lira daha yatırım yapacağız. Türkiye’deki fabrikalarda üretilen Godiva tablet çikolatalar tüm dünyaya gönderilecek.
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker Pladis CEO’su Cem Karakaş

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker Pladis CEO’su Cem Karakaş

Pladis liderliği globale taşıyacak

Pladis CEO’su Dr. Cem Karakaş, biskivü, çikolata ve sakız pazarının dünyada 350 milyar dolar civarında olduğunu anlattı. Çikolatanın yüzde 34 ile bu pazardan en geniş payı aldığını dile getiren Karakaş, bunu yüzde 29 pay ile bisküvi (tatlı-tuzlu) ve yüzde 20 ile şekerlemenin takip ettiğini söyledi. Karakaş, şunları söyledi;

Batı Avrupa ve Asya-Pasifik, dünya bisküvi-çikolata-şekerleme pazarının en büyük iki merkezi. Biz Batı Avrupa’da varız. Diğer pazarlarda da büyüyoruz. Afrika, Amerika, Çin ve Güney Asya en hızlı büyüyen pazarlar arasında öne çıkıyor. İngiltere ve Türkiye dışındaki pazarların satışlarımız içindeki payını da artırmayı hedefliyoruz. Pladis, 13 ülkedeki 36 fabrikada 1 milyon ton bisküvi, 460 bin ton çikolata ve 40 bin ton sakız-şeker üretimi gerçekleştiriyor. Amacımız Türkiye’den çıkan, global arenadaki ilk lider şirket olmak.

Kaynak: Yıldız Holding


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap