Yıldız Holding‘in patronu Murat Ülker, Godiva’yı satın aldığı 2007 yılından sonra piyasada hep satın alan taraftaydı, şimdi iki şirketini satacağı konuşuluyor.

Bisküvi ve çikolata alanına yoğunlaşacak

Murat Ülker; Demet’s, United Biscuits gibi dünya devlerini satın aldı ve bütün bu markaları global bir şirket olarak Pladis çatısı altında topladı. Bu yeni yapılanma çerçevesinde firma artık atıştırmalık, bisküvi ve çikolata alanına yoğunlaşacağını açıklamıştı.

Sattığı markalar

Bu çerçevede de önce süt ve süt ürünleri sektöründeki İçim markasını ve tesislerini Fransızlara sattı. Ardından Cola Turka, Çamlıca ve İçim meyve suyu markalarını Japonlara sattı. Bakliyat grubundaki ortaklığını ise Tiryaki Holding’e devreden Murat Ülker’in çay şirketini de satacağı konuşuluyordu.

Bizim Mutfak satılık

Ancak edinilen bilgilere göre; bu aralar çorba şirketinin satışı öne alınmış. Müşteri çıkarsa hemen satışı yapılacakmış.

Yıldız Holding, Bizim Mutfak markası altında 17 çeşit hazır çorba üretip satıyor. Çorba ile ilgili satış kararının kış gelmeden verileceği konuşuluyor.

2015 cirosu 12 milyar dolar

Son yıllarda yaptığı operasyonlarla global bir oyuncu haline gelen holding, dört kıtada, dört milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet gösteriyor. 14 ülkede 77 fabrikası bulunan Yıldız Holding bünyesinde 49 bin kişi istihdam ediliyor. 2015 yılında grubun toplam cirosu yurtdışı dahil 12 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kaynak: Para Dergisi


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap