Yıldız HoldingMavi Senfoni’nin de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü ressam Burhan Doğançay’ın eserlerinden oluşan özel bir seçki ziyarete açılıyor.

18 Kasım 2016 tarihine kadar Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda sanatseverleri ağırlayacak olan sergide ressam Burhan Doğançay’ın birbirinden değerli eserleri yer alıyor.

Sergide yer alan 19 resmin yer aldığı seriler şöyle sıralanıyor;

  • Koniler
  • Kurdeleler
  • Çerçeveli Duvarlar
  • Çifte Gerçeklik
  • Formüla 1
  • Grego

Doğançay sergisinde bu serilere ek olarak Kurdeleler serisinden bir Aubusson duvar halısı ve Yahşi Baraz objektifinden on sekiz tane portre ve atölye fotoğrafları ile 1977 yılından bir adet sergi afişi de yer alıyor.

burhan_dogancay-1

Serginin en önemli parçalarından biri olan Mavi Senfoni tablosu, 2009 yılında düzenlenen bir müzayedede, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker tarafından 2,2 milyon TL’ye satın almıştı. Doğançay’ın bu eseri, Türkiye’de, yaşayan bir ressamın en yüksek fiyata satılan eseri unvanını elde etmişti. Ülker, bu tabloyu Yıldız Holding bünyesinde açılan sergiyle sanatseverlerle buluşturuyor.

Sanatçının eşi Angela Doğançay da en ünlü eseri Mavi Senfoni’nin eserleşme sürecinden bir kesit ve sanatçının New York’taki atölyesinin de bulunduğu fotoğraflarla Doğançay’ı tanıma ve anlama sürecine ışık tutacak.

burhan_dogancay-3

Kendine özgü eserleriyle Burhan Doğançay

Burhan Doğançay, insanların kent duvarlarında bıraktığı izleri inceler. Silinen yazıları, üstü örtülü panoları, farklı coğrafyalardan ikonlaşmış siyaset ve sanat insanlarını, popüler kültürden semboller ve zamanın katmanları ile beraber tuvale taşır. Zamanın ruhunun coğrafyalara göre kılık değiştirdiğini fark ettiğimiz eserlerinde, tüketim ve iletişim gibi meseleleri irdelemiş, yırtılmış afişleri ve çok katmanlı duvarları, birer hazır nesne olarak görmüş ve kendine özgü üslubuyla yorumlamıştır.

Hafta sonu randevusuz ve ücretsiz

Sergi 18 Kasım 2016 tarihine kadar, hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında 0216 524 25 00 numaralı telefondan randevu alınarak; hafta içi 17.00-20.00 ve hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında ise randevusuz gezilebilecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap