Dünyaca ünlü spekülatör George Soros, mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan ülkelere destek vermek için toplamda 500 milyon dolar bağışta bulunacağını duyurdu.

ABD’nin New York kentinde devam eden Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında açıklamalarda bulunan Soros, kendisine ait Açık Toplum Vakfı aracılığıyla mültecilere 500 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı.

Girişimlerine mali destek sağlanacak

CNBC’nin haberine göre; özel sektörün gücünün kamu yararına kullanılması gerektiğini söyleyen Soros şu ifadeleri kullandı;

Mülteciler tarafından kurulan şirketlere, start-uplara, sosyal inisiyatiflere yatırım yapacağız. Öncelikli amacımız mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan ülkelerin yararına mal ve hizmet üretimi. Umarım diğer yatırımcılara da ilham olurum.

BM Mülteciler Yüksek Temsilcisi Filippo Grandi, Soros‘un ardından “Mültecilerin finansal ve yasal hizmetlerle eğitim ve iş fırsatlarına ulaşmaya ihtiyacı var. Özel sektörün bu hizmetler için gerekli altyapıyı hazırlayacağına inanıyoruz” dedi.

Ünlü milyarder Soros, Kasım 2015’teki Türkiye ziyaretinde mültecilerin Türkiye’de kalması ve maliyetlerinin karşılanması gerektiğini söylemişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap