Yaz tatilinize henüz çıkmadıysanız ve sahillerin tüm güzelliğiyle büyülediği Ege, Akdeniz gibi bölgelerden yönünüzü değiştirip farklı rota arayışınız varsa, yemyeşil bir kültür ve medeniyet şehri Trabzon sizleri bekliyor.

En leziz mekanlar

Trabzon’a yolunuz düşmüş ise, çok farklı ve çeşitlikte bir mutfak kültürüne hazır olmanız gerek. Mıhlamaya benzer bir lezzet olan kuymağı, Trabzon’un en gözde yerlerinden biri olan Sümela Manastırı yolu üzerinde dere kıyısındaki Sümer Restoran’da tadabilirsiniz. Nefis tereyağı kokusuyla meşhur Karpi Pide, çeşitli balık tatları için Balıklama Balık Lokantası ve hiç yemediğiniz bir pilav deneyimi için 160 yılı aşkın senedir hizmet veren Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı, gidebileceğiniz lezzet duraklarından bazıları. Yemek sonrasında Boztepe’de semaverle sunulan çay, dinlenme keyfinin yanı sıra eşsiz manzarasıyla Karadeniz’i kuşbakışı seyretme zevkini yaşatır. Ayrıca Boztepe, gün doğumu seyri için tercih edilen muhteşem yerlerden biri.

Kültürel ve tarihi yerler

Maçka ilçesinde Kara Tepesi üzerinde konumlandırılmış eski bir Rum Ortodoks manastırı olan Sümela, MS 4.yüzyıldan günümüze uzanan tarihsel dokusu ve freskleriyle büyülüyor (2 sene önce restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan manastıra giriş olmasa da, dışarıdan güzelliği izlemeye değer). Görkemli mimarisiyle bir Avrupa ruhu taşıyan Trabzon Müzesi ve farklı dinden çoğu insanın her sene akın ettiği Ayasofya Müzesi, ziyaret edilesi diğer noktalar. MS 5. yüzyılda inşa edilen Trabzon Kalesi, Maçka ilçesinin diğer ünlü manastırları Vazelon ile Peristera ve en eski yapılardan biri olan Bedesten, farklı kültürlerin mimari dokunuşlarını bulabileceğiniz yerler.

Cennetin Karadeniz’deki izi, en güzel yaylalar

Trabzon, kültürel ve tarihi bölgelerinden sonra kendini İskandinavya ülkelerinde gibi masalsı bir dünyada hissetmek isteyenlere bir doğa harikası olan yemyeşil yaylalarını sunuyor. Sera Gölü Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası ve Maçka-Kiraz Yaylası, görkemli yaylalarından bazıları.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap