Büyük çaplı deprem veya sel felaketlerinde internet son ihtiyacınız olan şeymiş gibi görünebilir; ancak altyapının kullanılamaz durumda olduğu yerlerde internet, acil yardım ve kurtarma ekiplerinin iletişimleri açısından önemli bir yer kaplıyor artık.

Bir grup araştırmacı ise bugünlerde bu tür istenmeyen senaryolarda kullanıma açılacak ve normal interneti meşgul etmeyecek özel bir protokol üzerinde çalışıyor: MNLR. Multi Node Label Routing olarak açılan bu protokol, internet ağının aşırı yüklenmesi anında acil durum mesajlarını yönlendirmek için alternatif bir metot kullanıyor.

Altyapının çökmesi ve bazı nodelerin devre dışı kalması durumunda, acil mesajlar yüksek hızla farklı nodeler üzerinden yollanıyor. Bu protokol üzerinden yollanacak mesajlar varolan protokollerin altından işliyor, yani ağdaki diğer kullanıcıların internetinin kesilmesi söz konusu değil.

Rochester Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekibin üzerinde çalıştığı protokol ilk kez Mayıs ayı içinde test edilmiş. ABD hükümeti acil durumlarda otomatik çalışan ağ makinelerini birbirine bağlamak için Border Gateway Protocol isimli sistemi kullanıyor. Karşılıklı yapılan denemelerde ağda bir bağlantı nodesinin çökmesi üzerine BGP 150 saniyede toparlanıp hattı tekrar devreye alabilirken, MNLR aynı hattı alternatif nodeler kullanarak 30 saniyede devreye sokabilmiş.

Araştırma ekibinden Jennifer Schneider ise acil durumlarda internetten bir veri yollamaya çalışmayı, iş çıkış saatinde ana arter yoldan bir jet uçağı kaldırmaya çalışmaya benzetiyor. Schneider bunu “Acil durumlarda dağıtılmaya çalışılan kritik mesajların çoğu çok büyük ve şu anda varolan internet altyapısı için fazla ağır” diye özetliyor.

Felaket durumlarında acil yardım ekipleri internet üzerinden haritalar, uygun personel ve ekipman listeleri, anlık video ve sesli raporlar, cep telefon lokasyon verisi gibi bilgileri gönderip almaya çalışıyor. Bu da var olan altyapıyı fazlası ile zorluyor. Böyle bir sıkışıklık oluştuğunda bu sefer felaket bölgesindeki insanlar interneti kullanarak gerekli yerlere erişemiyor. MNLR gibi çözümler her iki tarafın da ihtiyaç olan erişime kavuşmalarını sağlayabilir.

Ayrıca araştırma raporu, Science Daily dergisinde bir bilimsel makale olarak da halka sunulmuş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap