Bir dönemin gözde ve çok kazandıran mesleğine ilgi giderek azalıyor. Dünyada petrol ve doğalgaz fiyatlarında son iki yılda yaşanan düşüş, sektördeki mühendis istihdamını da olumsuz etkiledi.

Petrol Mühendisleri Odası‘nın (PMO) “Üniversite PMO-Sanayi İşbirliği Çalıştayı Sonuç Raporu’ndan” derlediği bilgilere göre, dünyada 2014’ten bu yana petrol fiyatları yüzde 85 düştü. Söz konusu dönemde petrol ve doğalgaz mühendisi istihdamı da yüzde 20 azaldı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi halinde, dünya genelinde bu yıl ve sonraki dönemde mezun olacak petrol ve doğalgaz mühendislerinin istihdam problemleriyle karşılaşacağı belirtilen raporda, Türkiye’de de sürecin benzer şekilde olacağı ifade edildi.

Türkiye ve KKTC’de 7 lisans programı var

Rapora göre, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti‘nde (KKTC) petrol ve doğalgaz eğitimi veren 7 lisans programı bulunuyor. Bu programlara, 2015-2016 akademik yılında 351 öğrenci yerleşti. Son iki yılda ise üniversitelerin bu bölümlerinden 350 civarında öğrenci mezun oldu. Mezunların ancak yüzde 10’u sektörde istihdam edilebildi. Geriye kalan yeni mühendislerin bir kısmı bankacılık ve finans gibi sektör dışı alanlara geçiş yaptı. Büyük bölümü ise işsiz kaldı.

ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Petrol Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna, petrol ve doğalgaz mühendisi istihdamında petrol fiyatlarının önemli etkisi bulunduğunu belirterek, “Şu anda istihdam konusunda 2010-2015 yılları arasında yaşanan canlılığı yaşayamıyoruz. Mezunlarımız iş bulma konusunda sıkıntı çekiyor.” dedi.

Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümlerinde de öğretim görevlisi sıkıntısı yaşandığını ifade eden Parlaktuna, petrol ve doğalgaz sektöründe çalışanlara verilen yüksek ücretlerle yurt dışına giden mezunların iyi koşullar nedeniyle orada kalmalarının üniversitelerde öğretim görevlisi sıkıntısına yol açtığını söyledi.

Bizim avantajımız, Türkiye Petrolleri gibi dev bir kuruluşun kapı komşusu olmamız ve emekli olan öğretim üyelerimizin de eğitimimize katkıda bulunması. Şu anda bilfiil çalışan 6 öğretim üyemiz ve 8 yarı zamanlı öğretim üyemiz var. Yeni açılan üniversitelerdeki petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümlerinin nasıl öğretim üyesi bulacağı konusunda soru işaretlerimiz var Mahmut Parlaktuna ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Petrol Araştırma Merkezi Başkanı

Türkiye’de petrol ve doğalgaz mühendisi yetiştiren çok iyi okullar olduğunu dile getiren Parlaktuna, “Biz bir petrol ülkesi değiliz, ama petrol mühendisliği eğitimi veren iki kaliteli okulumuz var” diye konuştu. İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Satman da petrol ve doğalgaz mühendisliğine olan ilginin son yıllarda artarak devam ettiğini, ancak sektörde petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap