Endonezya’nın en büyük ikinci Müslüman organizasyon lideri, uluslararası kahve zincirinin eş cinsel yanlısı duruşunun Güneydoğu Asya ulusunun dini ve kültürel çekirdeğini mahvedebileceğini söyleyerek Starbucks’a boykot çağrısında bulundu.

Çok muhafazakar Aceh eyaleti hariç, Endonezya’da eş cinsel evlilik yasal; ancak son zamanlarda LGBT bireyleri üzerindeki polis baskısı arttı.

Yaklaşık 30 milyon üyesi olan Muhammadiyah adına konuşan Anwar Abbas, eş cinsel bireyler için şirketin verdiği destek ülkenin ideolojisiyle uyumlu olmadığı için hükümetin Starbucks’un işletme lisansını iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Abbas, Cumartesi günü “Starbucks yalnızca iş yapıyorsa iyi; fakat buraya ideolojilerini getiremezler” dedi.

Starbucks zincirini çalıştırma iznini elinde bulunduran PT Sari Coffe Endonezya, ana şirketinden bir yönetici “her zaman geçerli düzenlemelere uyan, Endonezya’daki kültürel değerleri takdir eden bir tüzel kişidir. Müşterilerimizi ve çalışanlarımızın dini geçmişini de değerlendirebilmeliyiz” dedi.

Abbas’a Starbucks’a karşı niye böyle bir cephe aldığını sorduklarında, şirketin üst düzey yöneticisi Howard Schultz tarafından yapılan LGBT yanlısı bir yorum hakkında bilgi aldığını söyledi.

Bir Starbucks hissedarı 2013’te şirketin eşcinsel evlilik desteği nedeniyle müşterilerini kaybettiği için şikayet ettiğinde, Schultz çeşitliliği kucakladığını ve her kararın ekonomik bir karar olmayacağını söylemişti. Schultz hissedara, “eğer geçen senenin kazançlarından %30’dan daha düşük bir gelir elde ettiğinizi düşünüyorsanız, burası özgür bir ülke. Starbucks’taki hisselerinizi satıp başka bir şirketten hisse satın alabilirsiniz” dedi.

Schultz, yöneticilik görevini üstlendiği Starbucks yöneticiliğini sürdürmeye devam ediyor.

Müslüman bir Starbucks müşterisi olan Annisa Meidiana, boykot çağrısı nedeniyle orada kahve içmeyi bırakmayacağını söyledi. 22 yaşındaki üniversite öğrencisi, “İslam eş cinselliği kınıyor, İslam’a göre bu bir günah. Ama benim için önemli değil. Bana göre eş cinsellik insani bir haktır” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap