Dünyanın en ünlü resimlerinden olan Mona Lisa’nın ikizinin de bir resme konu olduğunu biliyor muydunuz?

Bulunduğunda üstünde kalın bir tabaka toz birikintisi olan ve terk edilmişçesine sanat müzesinin deposunda yıllarca saklanan 1819 yılından kalma resim, Prado Müzesi’nde İspanya kraliyet ailesinin sanat arşivinin çıkarılması sırasında keşfedildi.

Müzenin tahminlerine göre 16 yada 17’nci yüzyıldan kalma resmin, Leonardo da Vinci’nin 1500’lerde yaptığının bir kopyası olduğu. Poz veren kadın aynı Mona Lisa tablosundaki “La Gioconda” ya benzese de bilinen Mona Lisa’nın arka planından çok daha farklı bir yer dizayn edilmiş.

Mona Lisa, ikiziyle yan yana birlikte

Resmin tozla kaplanması ve depoda göz ardı edilmesinin ardından Prado Müzesi küratörleri resmin üzerinde X-ray ve infra-red çalışmalarıyla yaptıkları araştırmaların ardından arka planın aslında Mona Lisa’dakiyle benzer olmadığı ve bu yüzden resmin başkasına ait olduğu ortaya çıktı.

Bundan daha çarpıcı olan ise tablonun aslında Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa üzerinde çalıştığı sıralarda yapılmaya başlandığı ve muhtemelen aynı atölyede üretilmesi olarak bildiriliyor. Eserin sahibinin ise Leonardo da Vinci’nin öğrencisi Franceso Melzi olabileceği düşünülüyor.

Resmin temizlenmesinden sonra Prado Müzesi’nde görücüye çıkan Mona Lisa’nın ikizi ziyaretçilerini bekliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap