Rick Guidotti, dünyaca ünlü dergiler için çalışmış ödüllü bir moda fotoğrafçısı. Dünyanın “standart” güzellik anlayışına göre, dünyanın “en güzel insanlarının” fotoğraflarını çekmiş. Ancak bir gün otobüs durağında karşılaştığı soluk teni, beyaz saçları olan bir albinizmli kız, Guidotti‘yi çok etkilemiş ve ardından sanatçı albinizmle ilgili araştırmaya koyulmuş.

Hem genetik farklılıkları olan insanları, hem de kendini keşfetmeye başladığı bu süreçte Guidotti, moda alanında çalışmayı bırakarak adını verdiği kar amacı gütmeyen gönüllü bir kuruluşa öncülük yaptı ve Positive Exposure‘yi yarattı.

Guidotti, kimi fotoğraflayacağını seçme şansının olmaması nedeniyle, moda alanında daima hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. İnsanlığımızdaki asıl güzelliği görmenin önemli olduğu sonucuna varan Guidotti, “nasıl” sorusuyla yola çıkıyor ve ekliyor:

“İnsanların bakış açılarını nasıl değiştirebilirsiniz? Farklılıkları olan insanların kurban yerine birey olarak görülmelerini nasıl sağlayabilirsiniz? Acımak ve korkmak asla bir çözüm yolu olamaz. Dünya bu çocukları, ebeveynleri ve arkadaşları gibi, toplumun güzel birer parçası olarak görmeli.”

Sanatçı, fotoğraf çekimlerinin yanı sıra, gönüllülerin desteği ile interaktif eğitim programları ve medya kampanyaları ile çalışmalarına devam ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap