Uzun zamandan bu yana tasarımcılar “giyilebilir teknoloji” alanında hem modayı hem de teknolojiyi en iyi şekilde bir araya getirebiliyor.

Bu başarılı beraberliğin bir diğer adımı ise 4. Endüstriyel Devrim‘le birlikte atılıyor. Peki devrimin en önemli noktalarından biri olan yapay zekalar moda dünyasında ne türlü bir etkiye yol açabilir? Markaların ve tasarımcıların ilham açıklarını kapatabilirler mi? Endüstriyel devrimin en önemli yapı taşlarından birini oluşturan yapay zeka, moda sektörüne de ilham veriyor.

fashion-tech

MONA isimli proje bu anlamda yapılan ilk proje olma özelliğine sahip. Projenin amacı tasarımları, önceden belirlenen segmentelere uygun olarak büyük veri yardımıyla araştırıp bulabilmek.

Örneğin; biraz maskülen ve formal bir tasarım yaratmak istiyorsunuz. Ve 25-30 aralığına hitap etme niyetindesiniz. MONA size bu anlamda bu zamana kadar çıkmış bütün seçenekleri sunarak, tasarımınız için fikir edinmenizi sağlıyor.

Tekstil sektörü 100 katı zarara rağmen robotlar diyor

robots-the-total-lady-robots-fashion-by-steven-klein4

İşin tasarım boyutu kadar tekstil kısmı da devrimin etkisi altına girmeye çoktan başladı. Patronlar, büyük maliyetler getirmesine rağmen zaman kolaylığı sağladığı için endüstride robotları kullanmayı tercih ediyor. 50 bin dolara mal olan işçi giderleri yerine, 5 milyon dolar gidere mal olan robotlar her şeye rağmen firmaları cezbediyor.

Tekstilde zaman da giderek daha da değerli olmaya başladı. Açıklanan son rapora göre e-ticaret içinde moda sektörü yüzde 150’lik bir büyüme sağladı. Hergün bir yenisi eklenen e-ticaret siteleri, müşterileri internette dolasıyla tüketime çekiyor. Ve e-ticaret de yapay zeka sayesinde istediği müşteriye rahatlıkla ulaşabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap