Mobile evrilen teknolojik yönelim, uygulama indirme sayılarını da artırdı. Eskiden 1 yılda ulaşılan rakamlara şimdi 3 ayda ulaşılabiliyor. Projeksiyon, şimdiki rakamları, ilerdeki dönemlerde 1 ayda yakalayacağımızı gösteriyor.

Uygulamaların hitap ettiği insan sayısının artması ve gösterilen ilgi nedeniyle şu anda uygulama pazarı en hızlı büyüyen "ekonomi" durumunda. Akıllı telefonlara olan ilgi arttıkça, bu durum uygulama sektörünü de beslemeye devam ediyor; beklentiler de her geçen gün daha da artıyor.

İki büyük uygulama mağazasında yapılan son analizlere göre yılın üçüncü çeyreğinde uygulama indirme rakamları ve gelirleri rekor seviyeye ulaştı. Sadece yeni olanların sayıldığı raporda, üçüncü çeyrekte 26 milyar indirme rakamına ulaşıldığı belirtiliyor. Toplam elde edilen gelir ise 17 milyar dolara ulaştı. En fazla indirme rakamı gelişmekte olan ülke pazarlarından geldi; Hindistan, Vietnam, Endonezya bunlar arasında.

İki ezeli rakip arasındaki duruma gelecek olursak: Google Play indirme rakamı olarak yıl bazında yüzde 10 artış yakaladı. App Store ise yüzde 8 civarında büyüdü. Yani Google Play en yakın rakibine yarı yarıya fark atmış durumda. Gelir açısından her iki mağazada yüzde 25 civarında artış yakaladı; ancak buna rağmen App Store neredeyse Google Play’ın iki katı kadar kazanıyor.

Apple’nin en büyük avantajı Çin’de aktif durumda olması. Ülkedeki App Store harcamaları iki kat arttı ve en yüksek seviyesine ulaştı. Mağazalarda en çok gelir elde eden uygulama ise NCSOFT imzalı Lineage M oldu. Google Play tarafında en çok büyüyen uygulamalar HBO NOW, Netflix ve Starz oldu. App Store tarafında ise Tencent Video, Youku ve Starz göze çarpıyor. Üçüncü çeyrekte video yayın uygulamalarının yüzde 30 oranında büyüdüğü ifade ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap