Mısır’ın Kızıldeniz sahil şeridi üzerinde yer alan bir mağaranın duvarlarında, taş üzerine oyulmuş ve Orta Çağ'dan kalma Arap harfleri keşfedildi. Yazılardan birinde, “Allah dışında Tanrı yoktur” yazıyor.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından duyurulan keşif, Kızıldeniz’in yakınında Altın Üçgen olarak bilinen bir alandaki arkeolojik alanları belgeleyen bir araştırmada meydana geldi.

Yazıları içeren mağarada, bir zamanlar hacıların ve tüccarların sıcak havanın altında dinlenmek ve sığınmak için kullandıkları bir yerdi.

Bu hacı ve tüccarlardan bazıları 13. ve 14 yüzyıllar arasında bu duvarlarda Arapça harflerle yazı yazmıştı. Bugüne kadar bunlar gibi hiçbir yazıt bulunamadı.

Geçen zaman içinde doğal koşullar yüzünden bazı yazılar kaybolmuş olsa da, bazı dini yazıtlar hala açıkça ayırt edilebiliyor.

Bu yazıtlar Orta Çağ’da mağarada korunan hacıların kimliğine ışık tutabilir ve inançları hakkında daha fazla bili edinilmesine yardımcı olabilir.

Mısır Kızıldeniz İslam ve Eskiçağ Köken Eserler Dairesi’nden arkeolog Mohammed Tuni, bugüne kadar iki yazının açıkça tespit edildiğini açıkladı. Yazılardan ilkinde, “Allah dışında Tanrı yoktur” yazıyordu. İkinci yazıda ise, “Tanrı fakir kile Yusuf Bin Hatem Alshati’yi 755’teki Hicret’te ailesine geri verdi. Allah, onu, ailesini ve tüm Müslümanları bağışlasın. Amin” yazıyordu.

Şu anda Eski Eserler Bakanlığı, Mısır’daki korunan miras alanlarının resmi listesine mağaranın girip giremeyeceğini ve özel koruma sağlayıp sağlayamayacağını araştırıyor.

Kaynak: Arkeofili


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap