Stella&Dot’ın CEO’su Jessica Dilullo Herrin yazdığı kitabında, iş yaşamında başarının sevilen bir iş arkadaşı olmaktan geçtiğini, bunun da iletişimle sağlanabileceğini anlattı.

Sayısız mesajlaşma programı, paylaşım platformları arasında kaybolup tamamen elektronik bir iletişim ortamına teslim olmak son derece kolay. Ancak 300 milyon gelir ve 1 milyon ürün satışı elde eden Stella&Dot’ın CEO’su Jessica Dilullo Herrin’e göre, iş yaşamında başarı olmanın yolu, sevilen bir iş arkadaşı olmaktan geçiyor.

Find Your Extraordinary (İçindeki Sıra Dışılığı Bul) kitabında bunu anlatan Dilullo, “İyi bir lider olmanın en önemli bölümü, başkalarını yüceltmek için bilinçli seçimler yapmaktan geçiyor” diyor.

İşte CEO Jessica Dilullo’dan sevilen bir iş arkadaşı olmak için iletişim kurmanın yolları;

1. Dinleyin

Yaşadığınız anın farkına varın ve konuştuğunuz süreden daha çoğunu dinlemeye ayırın.

2. Havayı değiştirin

İçinde bulunduğunuz durumdan rahatsızsanız, kibarca ve içtenlikle düşüncelerinizi dile getirin. “Ben böyle düşünüyorum, peki senin düşüncen ne” şeklinde bir ifade biçimi, her zaman işe yarayacaktır.

3. Dedikodu yapmayın

İnsanlarla konuşun ama insanlar hakkında konuşmayın.

4. Fikrinizi söyledikten sonra bir mola verin

Bir tespitte bulunup fikrinizi söyledikten sonra kısa bir mola verin ve bekleyin. Birçok insan fikrini söyledikten sonra devam eder ve bunu biraz da tartışmaya davet ederek yapar. Oysa ara vermek ve dinlemek, başkalarından gelen soruları almak, karşınızdakinin düşüncelerini öğrenmek daha işlevsel ve daha ilginç bir yol olacaktır.

5. Yargıda bulunmak için ecele etmeyin

İnsanları sadece eylemleri nedeniyle değil, eğilimleri nedeniyle de yargılayın. Böylelikle bir yargıda bulunurken daha kibar ve affedici olabilirsiniz. İnsanları affettikçe ve anlamaya çalıştıkça, onlardan daha olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

6. Etrafınızdakilerin farkına varın

Başkalarının başarılarını, çabalarını, özverilerini göz ardı etmeyin ve yüksek sesle dile getirin. Hatta bunu başkalarının yanında yapın. Ancak başarısızlıkları yakaladığınızda bunu yüksek sesle veya başkalarının yanında dile getirmeyin.

7. Kendinizle konuşun

Kendinizle konuştuğunuzda herkes sizi sevmeyebilir ancak bunu dert etmeyin. Eğer herkes tarafından sevilmek için uğraşırsanız, o zaman kendiniz olmaktan çıkarsınız.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap